Szukają opiekunów… pszczół

0
245
Trzy ule czekają na opiekunów
REKLAMA

Rolnicy z Lokalnej Grupy Działania Dunajec-Biała wpadli na oryginalny pomysł. W prowadzonym przez nich Centrum Produktu Lokalnego postawili trzy ule, w których znajdą się pszczele rodziny. Opiekę nad nimi mają sprawować… społeczni opiekunowie z większych miast, w tym z Tarnowa.

REKLAMA

Każdy może zostać opiekunem i posiadaczem Miodnego Zakątku, Pszczółkowa i Brzęczyroja, czyli trzech uli, które tworzą pasiekę społeczną Lokalnej Grupy Działania Dunajec-Biała. Inicjatywa ma charakter społeczny polegający na działalności edukacyjnej, ale przede wszystkim na prowadzeniu kolonii pszczół. Z czasem, jeśli znajdzie się wystarczająca liczba chętnych, pasieka ma się rozrastać.
– Chcemy, aby pszczołami zaopiekowali się przede wszystkim mieszkańcy dużych miast, w tym Tarnowa, którzy na co dzień mieszkają w blokach i nie mają możliwości prowadzić własnej pasieki – mówi Jan Czaja z Lokalnej Grupy Działania Dunajec-Biała. – Zamierzamy zgromadzić wokół projektu minimum 100 osób, które co miesiąc na utrzymanie ula pełnego pszczół, będą przeznaczać 5 zł. Zatrudniony przez nas pszczelarz będzie opiekował się ulem, a wspierający pszczoły sponsorzy będą mogli cieszyć się własnym miodem, który wręczany będzie im w specjalnych słoiczkach. Dodatkowo każdy darczyńca będzie mógł sam we własnym zakresie odwiedzać pasiekę, a także brać udział w warsztatach z pszczelarzem, który będzie uczył o swoim fachu. Jeżeli pomysł okaże się sukcesem, planujemy podobne ule otworzyć w Pleśnej, Ciężkowicach, Wojniczu i Zakliczynie.
Przedsięwzięcie jest projektem społecznym, a nazwy uli zostały wybrane w konkursie na facebookowym profilu LGD Dunajec-Biała.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o