Uczeń u psychologa

0
103
Uczeń u psychologa
CZT uruchomiło ośrodek opieki psychologicznej dla dzieci i młodzieży
REKLAMA

Powrót dzieci i młodzieży do szkół po przerwie trwającej od marca to także praktyczny test dla nowego modelu ochrony zdrowia psychicznego młodych ludzi. W sytuacjach trudnych mogą oni liczyć na pomoc blisko miejsca zamieszkania. W powiecie tarnowskim Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży uruchomiło Centrum Zdrowia Tuchów.

Utworzenie sieci takich ośrodków to odpowiedź na pogarszającą się kondycję psychiczną młodych ludzi. Z placówek mają korzystać uczniowie, którzy borykają się z różnymi zaburzeniami zarówno zachowania, jak i emocjonalnymi, ale nie wymagają interwencji psychiatry. W ośrodku, bez skierowania, blisko miejsca zamieszkania, otrzymają pomoc ekspercką psychologa, psychoterapeuty czy terapeuty środowiskowego.

REKLAMA

Wsparcie jest udzielane w ramach świadczeń ambulatoryjnych lub wizyt i porad domowych. Umożliwia to zapewnienie pacjentom maksimum komfortu oraz poczucia bezpieczeństwa. Mogą z niego korzystać dzieci i młodzież, która jest objęta obowiązkiem szkolnym i nauki oraz kształcący się w szkołach ponadpodstawowych, do ukończenia 21. roku życia. Ośrodek pomaga także ich rodzinom lub opiekunom prawnym.

– Wyjątkowa atmosfera naszego ośrodka sprzyja budowaniu poczucia bezpieczeństwa, komfortu i wzajemnego zrozumienia. Stawiamy na indywidualne podejście do każdego pacjenta, oparte o najwyższe standardy pracy terapeutycznej – mówi psycholog Małgorzata Dąblewska z OŚOPiP. – Specjaliści pracujący w naszym ośrodku wspomagają w rozwiązywaniu różnego rodzaju problemów, których doświadczają młodzi ludzie, aby dzieci mogły je lepiej zrozumieć i poradzić sobie z nimi. Nasi pacjenci otrzymują wsparcie emocjonalne, pomagamy im w rozwiązywaniu konfliktów, np. z rówieśnikami, rodzicami, w rozumieniu uczuć i problemów, których doświadczają, oraz uczymy nowych rozwiązań wobec pojawiających się problemów. Świadczymy również pomoc rodzinom w zakresie poprawy komunikacji, rozwiązywania problemów rodzinnych, zrozumienia i radzenia sobie ze szczególnymi sytuacjami rodzinnymi.

Prócz zdiagnozowania problemu, specjaliści zajmują się szukaniem rozwiązań, pomocą oraz współpracą z opiekunami, szkołą czy specjalistycznymi placówkami. Dlatego specjaliści zapraszają do współpracy poradnie psychologiczno-pedagogiczne, ośrodki pomocy społecznej i ośrodki interwencji kryzysowych, a także domy dziecka, szkoły, przedszkola i żłobki.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o