Wielka zrzutka na most

0
744
Most w Ostrowie - Wielka zrzutka na most
Fot. Tadeusz Koniarz
REKLAMA

Czy Tarnów, Wierzchosławice i Radłów dopłacą do planowanego remontu mostu w Ostrowie? Za takim rozwiązaniem jest starosta tarnowski Roman Łucarz, który swój pomysł argumentuje tym, że mieszkańcy tych rejonów najczęściej korzystali z zamkniętej pod koniec ubiegłego roku przeprawy. Problem w tym, że wielka zrzutka na most wcale nie cieszy się zbytnim zainteresowaniem…

Z zapewnień Starostwa Powiatowego w Tarnowie wynika, że przebudowany most w Ostrowie powinien być gotowy do końca wakacji przyszłego roku. W tym roku przeprowadzone mają zostać prace rozbiórkowe, które pochłoną około 6 mln zł, natomiast w przyszłym roku rozpocznie się budowa przeprawy, jej koszt wyliczono na około 30 mln zł. Decyzja o zamknięciu mostu w Ostrowie spowodowała olbrzymie utrudnienia dla kierowców. Jadąc od zachodu kierujący korzystają z objazdu do Wojnicza i dawnej „czwórki”. Problemy z podróżowaniem odczuwają również mieszkańcy gminy Radłów i Wietrzychowic, których poproszono, aby udając się do Tarnowa, korzystali z drogi nr 973 od strony Żabna. Jednak na zamknięciu przeprawy najbardziej ucierpieli mieszkańcy Wierzchosławic, dla których most stanowił najważniejsze połączenie z Tarnowem. Około 4-kilometrowa trasa prowadząca do Mościc z dnia na dzień zmieniła się w 25-kilometrowy odcinek!

REKLAMA

Most służy przede wszystkim mieszkańcom gminy Radłów, Wierzchosławic oraz Tarnowa i chociaż pieczę sprawuje nad nim starostwo, to starosta tarnowski Roman Łucarz zamierza zwrócić się do przedstawicieli trzech samorządów o pomoc finansową przy remoncie przeprawy – Większość pieniędzy na modernizację będzie pochodzić z Funduszu Dróg Samorządowych, jednak gminy Radłów i Wierzchosławice oraz miasto Tarnów również powinny dołożyć się do inwestycji. Wkład własny z naszej strony ma wynieść 6 mln zł. Na pewno zwrócimy się o wsparcie finansowe do trzech samorządów, których mieszkańcy najczęściej korzystali z przeprawy – mówi starosta. – W tym roku za 6 mln zł chcielibyśmy rozebrać konstrukcję poziomą mostu, wykonać podwieszenie kanalizacji, a także przeprowadzić wzmocnienie podpór. Dopiero w przyszłym roku rozpoczęlibyśmy prace związane z budową nowej konstrukcji mostu. Liczymy, że władze Wierzchosławic zdecydują się wesprzeć nas finansowo. Kanalizacja podwieszona pod mostem jest prowadzona właśnie do mieszkańców tej gminy. Wstępny kosztorys na samo zabezpieczenie instalacji oraz budowę konstrukcji to wydatek około 1,5 mln zł. W ramach Tarczy Antykryzysowej do samorządów z powiatu tarnowskiego trafiło rządowe wsparcie w kwocie 28 mln zł. Z tych pieniędzy również można sfinansować część wydatków.
Propozycja zrzutki na remont mostu nie spotkała się z wielką aprobatą samorządów. Ireneusz Kutrzuba, rzecznik prezydenta Tarnowa mówi, że miasto dokłada już 6 mln zł do budowy nowego zjazdu z autostrady A4 w Wierzchosławicach i nowego mostu, który w perspektywie kilku lat ma powstać poniżej obecnej przeprawy w Ostrowie. – Starostwo Powiatowe w Tarnowie powinno zdawać sobie również sprawę z tego, że most w Ostrowie jest ich własnością. Zgodnie z obowiązującym prawem nie możemy dokładać się do kosztów jego przebudowy – dodaje.

Zbigniew Mączka, burmistrz Radłowa mówi, że jeżeli do gminy wpłynie oficjalne pismo w tej sprawie, zajmą się nim radni. – Sam na pewno nie podejmę decyzji. O tym zadecyduje rada. Uważam, że zamknięcie mostu w Ostrowie jest spowodowane zaniedbaniami przedstawicieli starostwa powiatowego i to oni powinni teraz rozwiązać problem. Mieszkańcy naszej gminy już ponoszą olbrzymie koszty, płacąc za paliwo przy pokonywaniu dodatkowo kilkunastu kilometrów. Trzeba również pamiętać, że mocno na naszym budżecie odbiła się sytuacja związana z epidemią, będzie on niższy o ponad 1,1 mln zł. Jeżeli zdecydujemy się wesprzeć starostwo, to bardzo symboliczną kwotą.
Władze starostwa najbardziej liczą na Wierzchosławice, chociażby z tego względu, że pod mostem podwieszona jest kanalizacja. – Na remoncie mostu bardzo nam zależy. Chcemy, aby stało się to jak najszybciej – mówi Andrzej Mróz, wójt gminy Wierzchosławice. – Prowadzona tam kanalizacja obsługuje naszą gminę, ale jest w zarządzie i własności komunalnej spółki wodociągowej. W sytuacji, kiedy spółka miałaby dopłacić, nie wiadomo, czy nie wiązałoby się to ze wzrostem opłat za kanalizację. Nasi mieszkańcy, podobnie jak mieszkańcy gminy Radłów, już teraz ponoszą z powodu zamknięcia mostu spore koszty. Niektórzy, aby dotrzeć do Tarnowa, muszą pokonać dodatkowo ponad 20 km. Temat dołożenia z naszego budżetu do remontu przeprawy na pewno pojawi się na jednej z sesji rady gminy. Być może wesprzemy powiat symboliczną kwotą. W przypadku budowy łącznika dokładamy z własnego budżetu 100 tys. zł. Podobną kwotę moglibyśmy przeznaczyć na przebudowę mostu w Ostrowie. Uważam jednak, że most jest przede wszystkim własnością powiatu i to przedstawiciele starostwa powinni znaleźć pieniądze na jego remont.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o