Zrekonstruują zabytkową wieżę

0
314

W ramach konkursu „Ochrona Zabytków” gmina Zakliczyn otrzyma 400 tys. zł na renowację ruin zamku w Melsztynie. Pieniądze pozwolą na podniesienie ścian wieży, wewnątrz której ma powstać specjalna konstrukcja, gdzie zlokalizowana zostanie galeria.

REKLAMA

Od 2018 roku na odbudowę zamku w Melsztynie gmina Zakliczyn otrzymała z Ministerstwa Kultury prawie pół miliona złotych. Teraz na IIII etap zabezpieczenia i odbudowy ruin pozyskano kolejne 400 tys. zł.
– W ramach dotychczasowych prac odkryte zostały znajdujące się pod warstwą ziemi schody prowadzące na wieżę oraz tzw. wejście do poziomu zerowego, gdzie w przyszłości ma zostać utworzona galeria. Odbudowano również częściowo mury wieży zamkowej – mówi burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak. – Już teraz zainteresowanie ruinami jest spore. W przyszłości chcielibyśmy, aby turystów było jeszcze więcej, a nasze plany w tym zakresie są bardzo ambitne.
Należy przypomnieć, że sfinansowanie opracowania dokumentacji technicznej na zabezpieczenie ruin zamku w Melsztynie wyniosło 23 tys. zł. Następnie zakliczyński samorząd pozyskał dofinansowanie w wysokości 180 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na odsłonięcie i zabezpieczenie fragmentów zamku. Z gminnego budżetu przeznaczono na ten cel blisko 40 tys. zł. Według wyliczeń roboty rekonstrukcyjne mają kosztować łącznie około 2 mln zł.
– Na poziomie zero, gdzie uruchomiona zostanie galeria, swoje prace będą mogli prezentować m.in. lokalni artyści. Pomieszczenie służyłoby również do organizowania spotkań historycznych. Dodatkowo w obiekcie ma powstać ekspozycja multimedialna. Wierzymy w to, że już wkrótce ruiny wieży zamkowej z końca XIV wieku w Melsztynie staną się jedną z największych atrakcji w regionie – dodaje burmistrz.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o