Prozaik z Ciężkowic nominowany do nagrody Nike

0
130
Waldemar Bawołek |fot. Magda Skrzeczkowska/Wydawnictwo Czarne

20 książek nominowanych zostało do Nagrody Literackiej Nike 2021. Wśród reportaży i poezji znalazła się także książka „Pomarli”, autorstwa Waldemara Bawołka. To prozaik mieszkający w Ciężkowicach.

 

W miniony czwartek poznaliśmy dwadzieścia tytułów nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2021. To jubileuszowa, 25. edycja nagrody uznawanej za jedno z najważniejszych literackich wyróżnień w Polsce. „Nike” jest nagrodą za najlepszą książkę wydaną w roku poprzednim. Z ogłoszonej dwudziestki wyłaniana jest finałowa siódemka (poznamy ją na przełomie sierpnia i września). Decyzję o przyznaniu nagrody jurorzy podejmują w dniu jej ogłoszenia, co zwykle ma miejsce na początku października. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły.

Oprócz reportaży, poezji czy eseistyki, nominację do nagrody otrzymała książka „Pomarli” – powieść autorstwa Waldemara Bawołka, wydana przez Wydawnictwo Czarne. Waldemar Bawołek mieszka w podtarnowskich Ciężkowicach, pracował m.in. w Zakładach Azotowych, zarządzał piekarnią w Gromniku, był pracownikiem gospodarczym. Jak prozaik debiutował w 1996 roku (w wieku 34 lat) zbiorem opowiadań „Delectatio morosa” wydanym przez Państwowy Instytut Wydawniczy. W kolejnych latach opublikował m.in. „Raz dokoła”, „To co obok”, „Bimetal”, „Echo słońca”. Był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia.

„Pomarli” to opowieść o krewnych i sąsiadach autora, tych, którzy już pomarli, odeszli. To oniryczna proza, rzeczywistość miesza się tutaj z fantazją, przeszłość z teraźniejszością.

Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze