Przeciw mowie nienawiści

Wierzchoslawice-mowa-nienawisci

Tematem przewodnim projektu jest problematyka mowy nienawiści występująca w przestrzeni publicznej, zwłaszcza w Internecie. Młodzież analizowała przyczyny i konsekwencje tego zjawiska, prezentowała jego przykłady i najbardziej charakterystyczne cechy w odniesieniu do swych krajów, a także poszukiwała odpowiedzi na temat granicy między stosowaniem w przestrzeni publicznego języka obraźliwego i pogardliwego a wolnością słowa. Nie zabrakło także dyskusji na temat roli edukacji międzykulturowej dla przełamywania barier i stereotypów między narodami.
W ramach projektu młodzi ludzie odwiedzili były nazistowski obóz zagłady Auschwitz – Birkenau, a także spotkali się z młodzieżą z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wierzchosławicach.
Jednym z efektów projektu ma być kampania społecznościowa w Internecie, której celem będzie zachęcanie młodzieży do odkrywania różnic międzykulturowych i poszukiwania dla nich zrozumienia oraz używania odpowiedzialnego języka w przestrzeni publicznej. W ten sposób uczestnicy projektu chcą poszerzyć jego oddziaływanie na swoich rówieśników i pokazać, że problem używania tzw. języka mowy nienawiści jest problemem aktualnym i ważnym.
Inicjatorami i organizatorami projektu byli młodzi ludzie działający przy Fundacji „Nowe Inspiracje”, a także jej organizacje partnerskie ze wspomnianych krajów Europy Środkowo – Wschodniej.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o