Przemysł i usługi zamiast lotniska

0
68
strefa-gospodarcza-zamiast-lotniska
REKLAMA

Gdy sprawą lokalizacji planowanego lotniska zajęli się specjaliści, okazało się, że lotnisko może powstać, ale trzeba dokonać zmian w przebiegu linii energetycznych – chodziło o ich przesunięcie o ok. 1500 metrów. Trzeba by także wyburzyć kilkanaście domów. Tylko te zmiany kosztować miały od kilkunastu do kilkudziesięciu milionów złotych. W dodatku nie wiadomo, kto miałby za to wszystko zapłacić. Energetycy od razu powiedzieli, że na pewno nie oni. Trudno też sobie wyobrazić, że zdecydowałby się na to potencjalny inwestor…
Samorząd Tarnowa zaczął więc zastanawiać się nad zlokalizowaniem lotnika w okolicach Krzyża, Skrzyszów został z planem zagospodarowania przestrzennego, określającego kilkadziesiąt hektarów atrakcyjnego gruntu jako działki pod komunikację lotniczą. Na szczęście dosyć szybko udało się znaleźć wyjście z tej niełatwej sytuacji.
– Szansą dla gminy jest rozwój gospodarczy, więc radni szybko zmienili przeznaczenie terenu z lotniskowego na przemysłowo-usługowy – mówi wójt gminy Skrzyszów Marcin Kiwior. – Nasze propozycje terenów pod strefę aktywności gospodarczej obejmują pięć lokalizacji. Tereny, na których planowano dawniej lotnisko, są znakomicie usytuowane w pobliżu autostrady i drogi krajowej. To ważne dla potencjalnych inwestorów, choćby ze względów logistycznych.
Gmina już opracowała studium zagospodarowania przestrzennego, wyłoniony został też wykonawca planu zagospodarowania. Wszystkie przygotowania potrwają maksymalnie 15 miesięcy.
– To czas, który wykorzystamy także na przygotowanie niezbędnej infrastruktury, gdzie to będzie możliwe. Inwestor łatwiej się znajdzie, gdy będzie miał zapewnione media i odpowiedni dojazd – dodaje włodarz gminy. – Jest spore zainteresowanie inwestowaniem na terenie gminy, są konkretne firmy, które z tymi terenami wiążą swoje plany biznesowe. Głównie są to przedsięwzięcia usługowe i handlowe, ale także produkcyjne. Chyba jako jedyna gmina w regionie nie podwyższyliśmy podatku od gruntów pod działalność gospodarczą, co też jest ważne.
W Skrzyszowie są przekonani, że stworzenie odpowiednich warunków dla inwestorów przyniesie dosyć szybkie efekty – pierwsze inwestycje spodziewane są już w połowie 2012 roku.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o