„Prześwietlali” ulicę Leśną

0
58
Przeswietlali-Lesna
REKLAMA

Leśna, jedyna droga powiatowa posiadająca standardy drogi krajowej, już od kilku lat budzi niezwykłe emocje. Mimo że jest znakomicie wyremontowana, a mieszkańcy mają przejścia, chodniki, światła, ekrany dźwiękoszczelne, niewielka grupa działaczy stowarzyszenia Ziemia Kopaliny co rusz protestuje. Ponad dwa lata temu, kiedy starostwo dostało 11,5 miliona z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na remont, stowarzyszenie wielokrotnie oprotestowywało wydane w związku z tym decyzje.
– Miesiącami tkwiliśmy w papierkach i w niemocy. Groziło nam nawet, że Generalna Dyrekcja cofnie dotację – opowiada starosta brzeski, Andrzej Potępa.  Na szczęście jednak się udało, GDDKiA zgodziła się o kilka miesięcy przesunąć termin oddania Leśnej do użytku.
Leśna została wyremontowana w szybkim tempie, tymczasem działacze stowarzyszenia złożyli zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Dąbrowie Tarnowskiej, że wydając decyzję w sprawie Leśnej, urzędnicy przekroczyli uprawnienia. Śledztwo trwało prawie rok, prokuratorzy przesłuchiwali ponad 40 osób.
– Stowarzyszenie podważyło praktycznie każdy element remontu drogi, począwszy od projektu, a na wykonaniu skończywszy. Leśna została prześwietlona pod każdym względem i to kilkakrotnie – mówi starosta. Każda z instytucji wysyłała do prokuratury setki stron dokumentów. Prokuratura nie dopatrzyła się znamion przestępstwa i umorzyła postępowanie.

REKLAMA

* * *

Nikomu nie można zabrać prawa do niegodzenia się i protestów w sprawach, które są uciążliwe, ale paradoksem jest to, że droga dobrze służy ludziom, jest nowoczesna i bezpieczna, a garstka niezadowolonych co rusz wprawia w ruch kosztowną machinę urzędniczą z mało istotnych powodów. Na taki stan rzeczy składają się dwa czynniki – niedoskonałość prawa i asekuranctwo instytucji przyjmujących odwołania od niezadowolonych mieszkańców. Nie sprawdzają one, czy skargi są zasadne, czy oprotestowywane decyzje są faktycznie szkodliwe. Umorzenie postępowania przez dąbrowską prokuraturę wcale nie oznacza końca sprawy, stowarzyszenie już odwołało się od decyzji prokuratorów.

REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments