Radgoszcz naprawde najbiedniejsza…?

0
78
najbiedniejsza-radgoszcz

O pozycji Radgoszczy w rankingu decyduje zawsze to samo kryterium, które uwzględniają autorzy opracowania: wysokość dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
– Jeśli ktoś nie zna naszej gminy, nigdy tu nie był, rzeczywiście może pomyśleć, że wielka bieda u nas. A przecież tak nie jest – mówi Jan Zuziak, przewodniczący Rady Gminy Radgoszcz.
Przyznaje jednocześnie, że pod względem osiąganych dochodów z tytułu podatków nie jest dobrze. Według rankingu Radgoszcz, którą na obszarze 88 km kwadratowych zamieszkuje 7,3 tys. osób, w przeliczeniu na każdą z nich uzyskuje najniższy wskaźnik w kraju. Jest na ostatnim, 2478. miejscu. Wpływy podatkowe na osobę wynoszą 424,77, gdy najbogatsza gmina w kraju – Kleszczów w woj. łódzkim – ma 34,8 tys. złotych.
– Nie mamy przemysłu, nie licząc kilku drobnych zakładów, jesteśmy gminą typowo rolniczą – wyjaśnia przewodniczący Zuziak. – W dodatku gleby u nas kiepskie, głównie V i VI klasy, co oznacza, że wielu rolników zwolnionych jest z płacenia podatku. Wpływy do gminnego budżetu pozostają na niskim poziomie.
Przewodniczący wylicza jednak, że mimo to – czasem przy wsparciu funduszy unijnych – samorząd podejmuje się poważniejszych inwestycji. – Drogi mamy też dobre, w niektórych miejscowościach jest zbudowana, w całości lub częściowo, kanalizacja.
Na dnie rankingu znajduje się również kilka innych gmin z pow. tarnowskiego: Gromnik, Szerzyny czy Wietrzychowice. Zajmują one pozycje od 2446 do 2452 z dochodami od 547 do 554 zł. Dochód podatkowy na jednego mieszkańca dla wszystkich gmin w kraju oszacowano na kwotę 1596,67 zł.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o