Radny nie rzuca pereł…

0
110
tuchow-radny-rezygnacja
REKLAMA

Niewiele ponad rok upłynął od ostatnich wyborów samorządowych, a w Tuchowie szykują się kolejne. Wszystko przez zmiany personalne w składzie tamtejszych rajców. Od początku lutego 14 zamiast 15 osób zasiada w Radzie Miejskiej w Tuchowie. Z pracy w radzie zrezygnował 26-letni Grzegorz Dulian. W wyborach w 2010 roku startował z poparciem własnego komitetu – Komitet Wyborczy Wyborców Grzegorz Dulian zdobył 244 głosy.
G. Dulian po kilkunastu miesiącach uznał, że nie chce dalej być radnym. Pod koniec stycznia br. do biura Rady Miejskiej w Tuchowie wpłynęło pismo od radnego Duliana o treści: „Niniejszym oświadczam, że w dniu dzisiejszym zrzekam się mandatu radnego. Swoją decyzję motywuję tym, iż nie będę rzucał pereł swojego intelektu przed wieprza.” Na sesji, zwołanej początkiem lutego w trybie nadzwyczajnym, tuchowscy radni przyjęli wniosek Grzegorza Duliana i przegłosowali uchwałę o wygaśnięciu mandatu tego radnego. Nie mieli szansy, by osobiście zapytać młodego kolegę o powody takiej decyzji, bo tenże nie pojawił się na sesji.
Co tak naprawdę było powodem rezygnacji i dlaczego do jej uzasadnienia posłużono się dość kuriozalnym stwierdzeniem, pewnie się nie dowiemy. Grzegorz Dulian nie odpowiedział na nasze pytania przesłane drogą elektroniczną.
Wyjaśnienie swojej decyzji zamieścił wcześniej na prowadzonym przez siebie blogu. Czytamy tu m.in. że po roku zasiadania w radzie stracił nadzieję na to, że ta władza się zmieni i coś zrozumie: „Ta władza kłamała, kłamie i kłamać będzie, a ja na to się nie godzę i dlatego rezygnuję z zasiadania w tej radzie. (…) Przepraszam wyborców, ale moje dalsze zasiadanie w radzie byłoby nieuczciwe, wszystko, co chcę zrobić, mogę zrobić nie jako radny, lecz jako człowiek pochodzący z tej tuchowskiej ziemi”. To fragment wpisu z 24 stycznia 2012 r.
Kilka dni później Grzegorz Dulian wyliczył w punktach powody swojej rezygnacji. Pisze, że podjął taką decyzję, bo nie jest w stanie zrealizować żadnego z punktów swojego programu, a do tego, by zrealizować program, nie jest mu potrzebny mandat radnego – pełnienie tej funkcji mu nie pomaga, a szkodzi w realizacji celów.
Zaskoczenia taką decyzją nie kryje burmistrz Tuchowa. – Byłem zaskoczony, bo to u nas pierwszy przypadek, że ktoś z własnej woli składa rezygnację. Nie rozmawiałem z radnym i tak do końca nie wiem, jakie były przesłanki decyzji. Teraz gminę czekają wybory uzupełniające, co wiąże się z kosztami – mówi Mariusz Ryś, burmistrz Tuchowa.
Z obecności młodego człowieka w radzie zadowolony był jej przewodniczący. To przecież szansa na ciekawe, inne spojrzenie na wiele spraw. – Grzegorz Dulian często mówił, że nie widzi możliwości współpracy w tej radzie miejskiej. Ja zawsze tłumaczę radnym, że przecież potrzeba cierpliwości, czasu, rozmów z innymi radnymi, przekonywania się nawzajem. To nie jest tak, że od razu każdy radny może wszystko zrobić. Byłem zaskoczony treścią oświadczenia – przecież to normalna rzecz, że radni mają różne zdania, stanowiska, nie można się tym zrażać – mówi Ryszard Wrona.
Wybory uzupełniające do Rady Miejskiej w Tuchowie w okręgu nr 8 odbędą się 22 kwietnia.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o