„Skamieniałe Miasto” już nie za darmo

0
264
Skamieniale Miasto nie za darmo
REKLAMA

W ostatnich latach coraz więcej turystów decyduje się zwiedzić „Skamieniałe Miasto”. Według szacunkowych wyliczeń w ubiegłym roku rezerwat zobaczyło ponad 100 tysięcy osób. Jednak od początku maja „Skamieniałe Miasto” można zwiedzać jedynie za opłatą. Bilet normalny kosztuje 3 zł, ulgowy – 2 zł.
– Do tej pory byliśmy jednym z niewielu rezerwatów, gdzie za wstęp nie trzeba było płacić. Turyści odwiedzający Ciężkowice często byli w szoku, że wszystkie atrakcje mają za darmo – mówi burmistrz Ciężkowic, Zbigniew Jurkiewicz. – Każdego roku wydajemy kilkadziesiąt tysięcy złotych na poprawę zabezpieczeń i infrastruktury technicznej w rezerwacie. Konieczne są prace konserwacyjne zarówno samej ścieżki, jak i skał. Dla gminnego budżetu są to niemałe pieniądze, więc dzięki opłatom turyści pomogą nam utrzymać to miejsce i z czasem uczynić je bardziej atrakcyjnym.
Wkrótce w Ciężkowicach mogą pojawić się kolejne opłaty. Gmina zastanawia się nad wprowadzeniem drobnych stawek za parkowanie samochodów na parkingu przed rezerwatem oraz na płycie rynku. Już za dwa lata gmina będzie dysponować „Parkiem Zdrojowym”, Małopolskim Centrum Edukacji Ekologicznej oraz ścieżką w koronach drzew, które mają przyciągnąć do Ciężkowic jeszcze więcej turystów.
– Opłaty mogą pojawić się już w czerwcu. Myślę, że będą to kwoty rzędu 1‒2 zł. W przyszłości będziemy starać się powiększyć parking znajdujący się przed „Skamieniałym Miastem”. Prowadzimy już rozmowy z jednym z mieszkańców, aby na terenie jego działki mogły parkować samochody, oczywiście za pewną opłatą. Kilka miejsc postojowych mogłoby się znaleźć również na innym prywatnym terenie, tuż przy drodze wojewódzkiej. Wkrótce przystąpimy do rozmów z właścicielami gruntów, na jakich zasadach mogliby udostępnić swoją ziemię dla przyjeżdżających w te rejony turystów – dodaje burmistrz.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o