Śmieci i… lokalna polityka

0
111
smieci brzesko
REKLAMA

– Wspólnota od wielu lat jest ugrupowaniem, które dbało o interesy mieszkańców i budowało pozycję gminy. Od czasu, gdy burmistrzem został Tomasz Latocha radni miejscy ze Wspólnoty zasilili szeregi jego komitetu, nie uważam jednak, że to coś złego, wręcz przeciwnie. Oburzający jest jednak fakt ich bezrefleksyjnego głosowania nad podwyżkami, które mocno uderzą po kieszeni liczne rodziny. Przyjęcie podwyżek spowodowało, że niektóre z nich za śmieci będą płacić nawet po 200 złotych, a to już spore pieniądze. W czasie spotkania członków Wspólnoty, które odbyło się kilka dni przed sesją radni deklarowali, że nie poprą uchwały o podwyżce, ponadto ustaliliśmy, iż złożą wniosek o utworzenie samodzielnego klubu radnych reprezentujących nasze ugrupowanie. Żadne z tych ustaleń nie zostało spełnione, już w najbliższym czasie podejmiemy decyzję o dalszych losach kilku miejskich radnych – mówi jeden z działaczy Wspólnoty Samorządowej Powiatu Brzeskiego.
– Bez względu na to, kto byłby burmistrzem musiałby się zmierzyć ze śmieciowym problemem, prawdopodobnie nie ma w Polsce ani jednej gminy, która nie podniosłaby cen za wywóz odpadów. I nie jest to wymysł samorządów, narzucono nam prawo, które musimy respektować, gmina nie może dokładać do gospodarki śmieciowej. Ci, którzy twierdzą inaczej, uprawiają populizm i liczą na tani poklask mieszkańców, takie jednak stanowisko jest nie do obrony. Jeśli działacze Wspólnoty zdecydują o wyrzuceniu mnie z ugrupowania, przyjmę to na klatę, chociaż nie mam sobie nic do zarzucenia. Chcę tylko zadać zarządowi Wspólnoty jedno pytanie, skąd gmina wzięłaby brakujące pieniądze na wywóz i utylizację odpadów? – pyta radna ze Szczepanowa, Anna Lubowiecka.
Inni rajcowie ze Wspólnoty nie chcą na razie wypowiadać się w sprawie, czekają na decyzję zarządu ugrupowania.
Według przyjętej uchwały, każdy producent śmieci za ich wywóz zapłaci miesięcznie 15 złotych, jeśli odpady są segregowane, w przeciwnym wypadku stawka jest dwa razy wyższa. – Wybrana przez radnych metoda zbiórki śmieci i opłat jest sprawiedliwa, bo każdy, kto śmieci wytwarza płaci za nie. Ponadto, jak zakłada ustawodawca system gospodarki odpadami komunalnymi musi się samofinansować, jeśli gmina dokładałaby do tego, złamałaby prawo. Proszę wziąć pod uwagę, że u nas udało się wynegocjować opłaty kilka złotych niższe niż w gminach ościennych – mówi radny Leszek Klimek.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o