Sokół w nowej siedzibie

0
96
REKLAMA

Tymczasem sokolnicy otrzymali za swój budynek rekompensatę z budżetu państwa – 720 tysięcy złotych, a obiekt na nową siedzibę dostali w prezencie od władz gminy. Działacze Sokoła zapewniają, że pieniądze z rekompensaty leżą na koncie, na bieżącą działalność wykorzystują odsetki. Jak na razie działalność Sokoła rzuca się w oczy…
Brzeski Sokół został reaktywowany w 1995 roku i wówczas podjęło starania o odzyskanie budynku, w którym przez dziesiątki lat działało kino „Bałtyk”. W tym czasie budynek był własnością Tarnowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.
– Wystąpiliśmy do Sądu Rejonowego w Tarnowie o zmianę zapisu w księgach wieczystych, zmiana została dokonana, ale TARR odwołała się do Sądu Apelacyjnego i sprawę wygrała. Wtedy próbowaliśmy udowodnić, że agencja działała w złej wierze, ówczesny wojewoda zaproponował nam wówczas, że przekaże nam jakąś inną nieruchomość, którą my z kolei mieliśmy oddać agencji, a ta miała nam zwrócić nasz obiekt – opowiada prezes Sokoła, Ludwik Lechowicz. – Ostatecznie żadnego budynku nie dostaliśmy, ale obiecano nam, że dostaniemy obligacje skarbu państwa, a TARR zobowiązała się, że budynku kina nie sprzeda. Niestety już po trzech tygodniach budynek został sprzedany, a my nie mieliśmy żadnych podstaw prawnych, aby temu zapobiec.
– Obarczanie nas winą za to, że zaprzepaściliśmy kino, jest bezpodstawne – mówi skarbnik towarzystwa, Edward Knaga. – Faktycznie był czas, kiedy gmina chciała odkupić od TARR budynek, ale oferowana kwota była zbyt mała. Zawsze deklarowaliśmy, że jeżeli kino odzyskamy, przekażemy je miastu, ale nie udało się. Dostaliśmy rekompensatę, pieniądze wykorzystamy zgodnie z dyspozycją walnego zgromadzenia członków towarzystwa.
Brzeski Sokół wspiera działalność klasy sportowej w Gimnazjum i Liceum Katolickim – za 25 tysięcy zł kupiono dla młodzieży sprzęt. Pomaga też finansowo stowarzyszeniu Wzrastanie i klubowi tenisowemu Zielonka.
– Chcemy też przejąć starą salę gimnastyczną przy szkole „trójce” i według przedwojennych wzorów utworzyć tam sekcję gimnastyczną z prawdziwego zdarzenia – dopowiada prezes Lechowicz.
Towarzystwo będzie miało wreszcie swoją siedzibę – władze miejskie przekazały mu budynek starej biblioteki przy ulicy Puszkina, gdzie ma powstać też izba pamięci Sokoła.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o