Spadkobiercy chcą zapłaty

0
46
powiat-reprywatyzacja
REKLAMA

Powiat tarnowski nie pierwszy raz zmierzyć się musi z koniecznością wykupienia terenów i obiektów użytkowanych dotychczas, które decyzją ministra rolnictwa wrócić muszą do prawowitych właścicieli lub ich spadkobierców. Teraz problem dotyczy posiadłości w Stróżach koło Zakliczyna, gdzie mieści się prowadzony przez powiat dom pomocy społecznej, oraz działki w Zbylitowskiej Górze, gdzie funkcjonuje utrzymywany przez powiat tarnowski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy i niedawno wybudowany nowoczesny ośrodek hipoterapii.
Rozmowy ze spadkobiercami cały czas trwają i do łatwych nie należą. W końcu gra toczy się o tereny warte kilka milionów złotych każdy.
– Całkowity zwrot spadkobiercom tych majątków oznaczałby zamknięcie dwóch placówek i przeniesienie podopiecznych do innych ośrodków, a nie dysponujemy tyloma wolnymi miejscami. Jesteśmy cały czas w kontakcie ze spadkobiercami i prowadzimy rozmowy o możliwości i warunkach odkupienia obu działek. Ale gdybyśmy musieli za obie nieruchomości zapłacić już w przyszłym roku i to po kilka milionów złotych, mogłoby to oznaczać wstrzymanie wszelkich powiatowych inwestycji drogowych. Stąd szukanie innych rozwiązań. Spadkobiercy obu posiadłości wystąpili już na drogę sądową, by do ksiąg wieczystych wpisać swoje prawo własności, bo obecnie właścicielem obu nieruchomości jest powiat tarnowski – mówi Roman Łucarz, starosta powiatu tarnowskiego.
Termin zmian w zapisach ksiąg wieczystych w przypadku posiadłości w Stróżach k/Zakliczyna to wiosna-lato przyszłego roku. Starosta Łucarz przypomina, że powiat zainwestował w ostatnich latach w tę nieruchomość ponad 1,7 mln zł, dostosowując dom pomocy społecznej do unijnych standardów.
 – Gdy otrzymamy informację o wpisie do ksiąg wieczystych, zaczniemy rozmawiać o rekompensacie za poniesione nakłady. Zależy nam, by uczynić to w drodze negocjacji. Jeśli rozmowy nie przyniosą efektu, wystąpimy na drogę sądową. Będę się starał także tak poprowadzić rozmowy, by ewentualne koszty odkupienia przez powiat majątku ponoszone były nie wcześniej niż w 2015 roku i w ratach. Majątek w Stróżach został wyceniony przez spadkobierców na 3 miliony 760 tys. zł. Spadkobiercy otrzymali dokładny wykaz poniesionych przez nas wydatków – dodaje starosta Łucarz.
Nie ma jeszcze oficjalnej wyceny działki w Zbylitowskiej Górze. Posiadłość o powierzchni 3,5 ha leży praktycznie w Tarnowie. Sama działka warta jest kilka milionów złotych. Powiat swoje inwestycje w dworek oszacował na ok. 3 mln zł.
– Spadkobiercy skłonni są rozważyć transakcję w ratach. Zależy im, co widzę po spotkaniach, by ośrodek specjalny nadal tam istniał – dodaje Łucarz.

REKLAMA
REKLAMA

Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments