Stara kaplica stanie się domem kultury

0
78
tarnowiec-kaplica-na-dom-kultury

Budynek dawnego Domu Katolickiego w Tarnowcu, tzw. starej kaplicy, został wzniesiony tuż przed II wojną światową staraniem mieszkańców Tarnowca na parceli, którą ofiarował książę Roman Sanguszko. W roku 1990 przeszedł w prywatne ręce, w ostatnich latach był wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej. Gmina Tarnów dwa lata temu kupiła budynek za ok. 400 tys. zł i przylegającą działkę za ok. 250 tys. zł. Teraz ma szansę stać się wizytówką Tarnowca i centrum kulturalnym miejscowości.
Obiekt zostanie przebudowany, całościowo wyremontowany i tak zaaranżowany, by mógł pełnić funkcję nowoczesnego domu kultury. Cały projekt – prace remontowe oraz zakup wyposażenia, pochłonie blisko 1,5 mln zł. Gmina Tarnów przeznaczy na to zadanie ok. miliona złotych z własnego budżetu. Kwotę ok. 520 tys. zł gmina pozyskała z unijnych funduszy.
Początkiem sierpnia firma remontowa przejęła już plac budowy.
– Budynek jest w złym stanie technicznym, wymaga kompleksowego remontu i przebudowy. Zakres prac jest bardzo szeroki, bo konieczne jest i odwodnienie terenu, i wzmocnienie fundamentów i ścian, remont dachu, wymiana wszystkich instalacji włącznie z centralnym ogrzewaniem – mówi Grzegorz Kozioł, wójt gminy Tarnów.
Za prace budowlane i związane z zagospodarowaniem otoczenia gmina zapłaci ok. 987 tys. zł. Dzięki przebudowie obiekt znacznie się powiększy i docelowo do wykorzystania będzie ponad 355 mkw. Wokół budynku powstanie parking oraz plac zabaw dla najmłodszych.
Administratorem domu kultury będzie Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów.
– Do domu kultury przeniesie się filia biblioteki, będzie tam również sala mogąca pomieścić około sto osób, przeznaczona na spotkania mieszkańców. Część budynku oddamy we władanie seniorom, będą organizowane rozmaite warsztaty. W piwnicy powstanie profesjonalnie wyposażona sala do ćwiczeń wraz z prysznicami i toaletą – wyjaśnia Anna Pieczarka, dyrektor Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów, a jednocześnie radna Sejmiku Województwa Małopolskiego, która mocno zabiegała o dofinansowanie projektu.
Wszystkie prace powinny zakończyć się w czerwcu przyszłego roku, by jesienią 2018 roku dom kultury mógł rozpocząć działalność.
Warto dodać, że gmina Tarnów realizuje obecnie jeszcze jeden podobny projekt. W Woli Rzędzińskiej przebudowywany i rozbudowywany jest były budynek parafialny, który po zakończeniu prac pełnić będzie funkcję domu kultury. Roboty budowlane kosztować będą blisko 573 tys. zł brutto.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o