Stare piece ciągle wygrywają

6
306
Komin smog
fot. Paweł Topolski
REKLAMA

Wciąż mały postęp odnotowywany jest w realizacji rządowego programu „Czyste Powietrze”, którego celem jest zwalczanie w gminach trującego smogu. Polski Alarm Smogowy (PAS) opublikował raport, z którego wynika, że mimo trwającego od dwóch lat projektu wymiana starych palenisk jest na razie bardzo nikła. Na liście tych gmin, w których udało się najwięcej zlikwidować kopciuchów, znalazł się Tuchów.

Pod względem liczby wymiany pieców gmina Tuchów zajęła czwarte miejsce, po Nowej Rudzie, gminie Niepołomice i Wadowicach. Zestawienie to dotyczy końca 2019 roku i wyłącznie tych miast i gmin, które liczą do 30 tys. mieszkańców oraz są na czarnej liście miejsc najbardziej zanieczyszczonych smogiem w kraju i Europie. Według raportu PAS, w gminie Tuchów wymieniono łącznie 188 starych palenisk, ale tylko 6 w ramach wspomnianego programu „Czyste powietrze”. Okazuje się jednak, że ta ostatnia liczba na tle kraju wcale nie jest aż tak mała. Świadczy to niezbicie o tym, iż rządowy projekt nie funkcjonuje tak, jak powinien.

REKLAMA

Więcej na ten temat napiszemy w kolejnym papierowym wydaniu TEMI.

REKLAMA

6
Dodaj komentarz

4 Liczba komentarzy
2 Odpowiedzi
0 Obserwują
 
Komentarze z największą ilością reakcji
Najbardziej negatywny komentarz
5 Autorzy komentarzy
  Ustaw powiadomienia  
NAJNOWSZE NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Powiadom o
MAH

Od lat ’60 mam w domu jednorodzinnym piec GAZOWY. Co się działo od tamtego czasu, że Polacy wciąż ogrzewają się kopciuchami? Przecież toalety w domu już mają, a nie wychodek za domem. Prąd też mają, zamiast lamp naftowych. Wożą się SUV-em, a nie furmanką. A palą kopciuchem! Tylko kurczaków w wannie brakuje!

Anna

Problem z tym, że już od roku ubiegamy się o dotację na nowy piec i nadal mają nas w głębokim poważaniu.

Marta

Wydaje mi się, że ludzi w dalszym ciągu przeraża papierkologia, zresztą wiem jaki ja miałam z tym problem. Ostatecznie skorzystałam z pomocy specjalistów z https://czystepowietrze.eu/program-czyste-powietrze/wypelniamy-wniosek/ którzy przeprowadzili mnie przez cały proces zbierania dokumentacji, wypełniania wniosku i wyboru nowego, lepszego źródła ciepła. Naprawdę polecam

Artur

No niestety sam po swoich znajomych, zwłaszcza starszej daty widzę opór w temacie wymiany kopciuchów. To głównie strach przed podniesieniem kosztów opału co zimę. Ja jednak wymieniłem już i u siebie i u rodziców stare piece na nowoczesne kotły EEI PELLETS od Kostrzewy, które szczerze polecam. Warto naprawdę korzystać z programu póki jest możliwość, zwłaszcza, że obowiązek wymiany kopciuchów będzie dotyczył wszystkich.