Stoi i niszczeje

0
105
palac Dambskich
REKLAMA

Jeszcze do lat 80-tych ubiegłego wieku w pałacu Dąmbskich mieściła się szkoła rolnicza, potem przez kilka lat działało w nim przedszkole, a później internat. Od tamtego czasu budynek stoi pusty. W latach 90-tych zabytek przeszedł na własność powiatu tarnowskiego.
Pomysł przejęcia pałacu przez Gminę Wojnicz powstał jeszcze w okresie, gdy burmistrzem był Zbigniew Nosek. Prowadził on w latach 2006- 2007 roku rozmowy ze Starostwem Powiatowym, które miały doprowadzić do tego, że gmina przejmie obiekt za przysłowiową złotówkę. Do takiej transakcji nie doszło, zaś w 2010 roku burmistrz Wojnicza podpisał z tarnowskim starostą umowę  kupna pałacu za 1,2 miliona złotych. Rok później umowa została sfinalizowana.
Szybko okazało się jednak, że by pałac wyremontować i zagospodarować, potrzeba pieniędzy, jakich w budżecie Wojnicza nie ma.
Zarówno pałac, jak i otaczający go teren są nadal piękne i noszą jeszcze ślady dawnej świetności, ale faktem jest również, że budynek niszczeje, a w parku złożonym głównie z dębowego starodrzewu aż nazbyt wyraźnie widać ślady bytności miłośników tanich win.
– Należność za pałac rozłożona została na pięć nieoprocentowanych rat, ostatnią zapłacimy w przyszłym roku – mówi burmistrz Wojnicza, Jacek Kurek. – Po zakupie budynku pojawił się pomysł, aby przenieść tam siedzibę urzędu miejskiego, ale okazało się, że nie jest to takie proste, bo na remont budynku potrzeba co najmniej kilkanaście milionów złotych. Na razie więc wokół pałacu niewiele się dzieje, ale w przyszłych latach musimy się zmierzyć z tym problemem.
Gmina oczyściła teren byłych stawów, które jeszcze do niedawna stanowiły zbiornik zrzutowy kontenerowej oczyszczalni ścieków. Naprawiono także dach, by woda nie dostawała się do środka obiektu.
Nikt jednak w gminie nie jest w stanie powiedzieć, kiedy ewentualnie przy pałacu zostaną wykonane poważniejsze prace, choćby tylko zabezpieczające zabytek przed dalszą dewastacją.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments