Szkoła z… szachową klasą

0
68
Szachowa-klasa
REKLAMA

– Na efekty szachowej edukacji trzeba będzie poczekać, ale dzieci z wielką radością przystąpiły do nauki gry w szachy – mówi dyrektor porębeckiej podstawówki, Piotr Tota. – Już w ubiegłym roku zgłosiliśmy swój udział w ogólnopolskim projekcie „Edukacja przez szachy w szkole”, od września uczestniczy w nim 30 uczniów.  Przeprowadzane sprawdziany i badania kompetencji matematycznych uczniów dowodzą, że jest to ciągle słaba strona naszej szkolnej edukacji. Każdy sposób jest dobry, aby to poprawić. Zachęciło nas to tym bardziej, że utworzenie pracowni szachowej nie kosztowało dużo.
A gra w szachy, jak dowodzi dyrektor Tota, to nie tylko wsparcie edukacji matematycznej. Dzieci uczą się orientacji przestrzennej, analitycznego myślenia, pogłębiają wyobraźnię, uczą się rozwiązywać problemy.
 – Gra w szachy, jak przekonują fachowcy, wpływa także na kształtowanie ważnych cech osobowości – odpowiedzialność, koncentrację, zdyscyplinowanie, intuicję, wzmacniają wolę walki. Wyniki badań, z jakimi zapoznaliśmy się przed utworzeniem klasy szachowej, wskazują, że królewska gra wpływa nie tylko na rozwój intelektualny dzieci, ale także społeczny i psychiczny – dodaje dyrektor.
Szachowe lekcje prowadzone będą przez trzy lata, a uczniowie biorący udział w programie co roku poddawani będą badaniom diagnostycznym, po zakończeniu edukacji odbędzie się badanie końcowe.
– Celem badań będzie potwierdzenie tezy, że królewska gra wywiera duży wpływ na poprawę matematycznych i społecznych kompetencji uczniów – podkreśla dyrektor Tota. 

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments