Szpital w nowej odsłonie

0
108
REKLAMA

Jeszcze dziesięć lat temu miejscowy SP ZOZ przedstawiał żałosny widok – brak nowoczesnego sprzętu, wielomilionowe zadłużenie i brak perspektyw rozwoju. Początkiem zmian było przyjęcie programu restrukturyzacji placówki, co doprowadziło do rozszerzenia działalności, dostosowania zatrudnienia pracowników do aktualnych potrzeb i zlecenia niektórych usług firmom zewnętrznym. Najbardziej korzystnym posunięciem było dopasowanie liczby łóżek na poszczególnych oddziałach do faktycznych potrzeb zdrowotnych oraz przeprofilowanie samych oddziałów.
Początkowo taka decyzja dyrekcji budziła wiele zastrzeżeń, zarówno wśród pacjentów, jak i personelu szpitala, podnieśli oni krzyk, że zabraknie miejsca dla chorych i nie będą oni mogli być leczeni w odpowiednich warunkach. Obawy okazały się niesłuszne, a po pewnym czasie wszyscy odczuli korzyści ze zmian. W programie restrukturyzacji są także inwestycje, więc praktycznie od dziesięciu lat w szpitalu nieustannie trwają remonty i modernizacje – przez ostatnie lata uruchomiono kilka nowych pododdziałów i poradni, powstają także nowoczesne pracownie.
– Pierwszą poważną inwestycją była termomodernizacja budynku, wymiana systemu grzewczego, modernizacja klimatyzacji, kuchni. To było gigantyczne przedsięwzięcie, które wówczas kosztowało ponad 8 milionów złotych. Potrzebną kwotę złożyliśmy z dotacji i pożyczek z kilku instytucji – wspomina dyrektor Szczurek-Żelazko. –Już w pierwszym roku po zakończeniu ocieplenia płaciliśmy rachunki za prąd i ogrzewanie o kilkadziesiąt procent niższe.
Potem zaczęły się remonty poszczególnych oddziałów – pediatrii, intensywnej terapii, pulmonologii (teraz wraz z poradnią działa on w osobnym pawilonie), otwarto szpitalny oddział ratunkowy. Sukcesywnie wymieniane były karetki pogotowia, w tym roku remontowany jest oddział chorób wewnętrznych, dobiega końca modernizacja ginekologii i położnictwa.
Przez kilka ostatnich lat praktycznie w całości wymieniony został sprzęt szpitalny – zarówno diagnostyczny, jak i ten przeznaczony do ratowania życia pacjentów. Stale poszerzany jest także wachlarz usług, powstają nowe poradnie i oddziały działające w trybie dziennym – pacjenci przychodzą rano na zabiegi i leczenie, wieczorem wracają do domów. Rok temu powstała poradnia i oddział leczenia uzależnień – przyjeżdżają do nich pacjenci z kilku powiatów. Doskonałe noty zbiera brzeska rehabilitacja, obok stacjonarnego oddziału działają także dzienne – dla dzieci i dla dorosłych. Wielu pacjentów przyjmuje także poradnia chirurgii dziecięcej, wielką popularnością cieszą się nowe pododdziały – kardiologiczny i ortopedyczny.
– Kończymy proces dostosowania budynku do potrzeb niepełnosprawnych. Na wszystkich piętrach są już odpowiednie sanitariaty, wymieniono windy, a przed wejściami są podjazdy dla niepełnosprawnych i matek z dziećmi na wózkach – dodaje dyrektor SP ZOZ.
Dumą dyrekcji placówki jest poradnia immunologiczna, szpital realizuje także unikatowe programy leczenia chorych – np. programy terapii biologicznej w chorobach reumatycznych. – Jeżeli chodzi o zakres usług, to bez fałszywej skromności mogę powiedzieć, że jesteśmy jednym z najlepszych szpitali w Małopolsce. Nie ma drugiej takiej placówki, która zapewniałaby swoim pacjentom tak kompleksową opiekę, nie muszą szukać specjalistycznych poradni w innych miastach – chwali się dyrektor Szczurek-Żelazko.
Zdarza się, że pacjenci wskazują na niedociągnięcia w sferze stosunków interpersonalnych – skarżą się na opryskliwość i złe traktowanie przez niektórych pracowników szpitala. Odpowiedzią zarządzających placówką jest organizowanie szkoleń i treningów interpersonalnych dla pracowników szpitala – są stale uświadamiani, jak ważne są relacje pacjent- pracownik. – Bo z reguły jest tak, że nawet ten pacjent, który otrzyma właściwą i na wysokim poziomie merytorycznym poradę, ale zostanie nienależycie potraktowany przez personel, pamięta tylko o tym zajściu. Dlatego wiele uwagi poświęcamy temu, aby zmieniać wizerunek szpitala – dopowiada dyrektor SP ZOZ.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o