Tarnowianie emigrują nawet po śmierci

0
40
wojnicz-cmentarz
REKLAMA

W Wojniczu mają plany rozbudowy cmentarza.
– Tarnowiaków teraz chowa się u nas, to i miejsc nowych potrzeba – mówi jeden z mieszkańców miasteczka. – Taniej u nas, to dlatego…
– Rzeczywiście, na naszym cmentarzu dokonuje się pochówku zmarłych osób zameldowanych w ciągu życia w Tarnowie, które nigdy w jakikolwiek sposób nie były związane z Wojniczem. Plany rozbudowy cmentarza mają jednak różne przyczyny. Przede wszystkim potrzebna jest nam nowa kaplica cmentarna, bo dotychczasowa jest po części kryptą i nie ma uregulowanego stanu własności – mówi Jacek Kurek, burmistrz Wojnicza.
Władze samorządowe gminy przypuszczają jednak, że „turystyka pogrzebowa” także w przyszłości nie będzie omijać Wojnicza, więc nowa kaplica przyda się tym bardziej. Strefa cmentarza się poszerza, ostatnio gmina wykupiła już pierwsze działki na ten cel.
– Zapewne u nas są niższe opłaty, a poza tym jest coraz łatwiejszy dojazd – podkreśla burmistrz. – Wydaje się, że czasem trudniej przejechać z jednego krańca Tarnowa na drugi niż z Tarnowa do Wojnicza
– Dla mnie sprawa jest jasna – mówi jeden z przedsiębiorców pogrzebowych. – Tarnowianie chowają swoich w Wojniczu z powodu cen. W Wojniczu za ziemną mogiłę, pochówek i jeszcze jedną dobę nieboszczyka w chłodni płaci się 600 zł. W Tarnowie tylko za skorzystanie z kaplicy i pochówek, ale już w wykupionym wcześniej grobie, trzeba zapłacić 1800 zł.
– Myślę, że nie można tych cen porównywać tak wprost. Często w naszej ofercie znajduje się wiele usług dodatkowych, których nie ma gdzie indziej. Bywa, że są dwie różne ceny za tę samą usługę, na przykład zależną od stopnia głębokości wykopanego grobu – przekonuje Maria Wójcik, dyrektorka Miejskiego Zarządu Cmentarzy w Tarnowie. – Porównanie wymaga bardziej szczegółowej analizy. Nasz cennik znajduje się na stronie internetowej.
Na stronie jest obszerny, zróżnicowany wykaz usług pogrzebowych MZC, my porównaliśmy tylko cenę ziemnej mogiły. W przypadku Tarnowa „oddanie miejsca pod jeden grób osoby dorosłej nieobejmujące prawa budowy grobu murowanego (pierwsze 20 lat)” wynosi – w zależności od cmentarza – od 700 do 980 zł, w przypadku Wojnicza – 183,60 zł.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments