Tuchów. Sprzedają szpital z prawem… pierwokupu

0
76
REKLAMA

Nie wszystkim jednak odpowiada to, w jaki sposób władze powiatu dogadały się z prywatną firmą, a najgłośniej protestującym jest były starosta tarnowski, obecny poseł Michał Wojtkiewicz.
Przez pewien czas sprzedaż obiektów szpitalnych stała pod dużym znakiem zapytania, gdyż w wysłanym do starostwa piśmie Centrum Zdrowia Tuchów informowało o możliwości wycofania swojej oferty ze względu na pogarszającą się sytuację gospodarczą w regionie, ale ostatecznie zdecydowało się kupić szpital. – Stanęło na tym, że biorą szpital za 6 milionów złotych. To ostateczna kwota zaakceptowana przez spółkę, jak również zarząd powiatu – informuje starosta tarnowski Mieczysław Kras. – Na początek wpłacą połowę należności. Reszta pieniędzy do kasy powiatu ma trafić w ciągu pięciu lat. Do niezapłaconej sumy doliczane będą bankowe odsetki.
Władze powiatu zastrzegają sobie jednak w umowie, że mają prawo pierwokupu, gdyby na przykład spółka upadła i obiekty były na sprzedaż. Transakcja sfinalizowana ma zostać w pierwszej połowie września – wówczas również dojść ma do zawarcia aktu notarialnego.
A co na to radni powiatowi, którzy z oporami wprawdzie, ale przegłosowali uchwałę o wyrażeniu zgody na bezprzetargową sprzedaż szpitala CZT, choć spora ich część nadal miała wątpliwości m.in. co do sposobu wyceny majątku? – Na posiedzeniu komisji rewizyjnej odpowiedziałem na wszystkie pytania radnych i myślę, że wątpliwości rozwiałem. W sprawie negocjacji ze spółką medyczną nic nie mam do ukrycia – przekonuje starosta Kras. – Mają poręczenia bankowe, spełniają też wszelkie inne warunki do uczestnictwa w tego typu transakcji. Dla mnie zresztą najlepszą gwarancją ich rzetelności są ostatnie lata, kiedy to wyciągnęli z dołka podupadający szpital i stworzyli w Tuchowie prężnie działającą placówkę medyczną. W tym przypadku prywatyzacja służby zdrowia w pełni się udała. Nie warto utrudniać życia komuś, kto stworzył w regionie nowe miejsca pracy – w ciągu ostatnich czterech lat zatrudnienie w szpitalu się podwoiło – i nadal zamierza inwestować w rozwój…
Radny powiatowy Tomasz Stelmach twierdzi jednak, że przekonany wcale nie jest, a przychylność okazywana CZT jest co najmniej zastanawiająca… – Dlaczego zapłatę całej kwoty rozkłada się na pięć lat, skoro podczas głosowania uchwały o sprzedaży była mowa o trzech latach. Widać, że starosta cały czas idzie na rękę spółce – zauważa radny. – Zapewnienie opieki zdrowotnej mieszkańcom to obowiązek powiatowego samorządu, a tu tak łatwo pozbywamy się wpływu na to, jak funkcjonował będzie jedyny powiatowy szpital.
Nadal zdecydowanym przeciwnikiem sprzedawania szpitala jest były starosta, a obecnie poseł Michał Wojtkiewicz, wedle którego szpital tak naprawdę sprzedawany jest za 3 mln zł. – Reszta rozłożona jest na pięć lat, czyli na bardzo długo. Rocznie płacić będą mniej więcej tyle, ile i tak płaciliby za dzierżawę obiektów. To firma robi niezły interes, a nie powiat – uważa poseł. – O sprzedaży tak potężnego majątku nie może decydować jedna osoba, a nawet większa grupa osób, złożona z członków zarządu powiatu czy radnych. Szpital wybudowany został z państwowych pieniędzy, ma swoją bogatą historię i renomę. Na jego markę przez lata pracowali lekarze, pielęgniarki, położne…
M. Wojtkiewicz obawia się, że gdy majątek przejdzie w prywatne ręce, nie będzie już żadnej kontroli, co się będzie z nim działo. – Mam poważne wątpliwości, czy utrzymana zostanie dotychczasowa misja szpitala. Czy nowy właściciel będzie decydował się na nadwykonania usług medycznych, gdy skończy się kontrakt z NFZ… Wątpię, bo trudno sobie wyobrazić, aby na leczenie i zabiegi bez pewności zapłacenia za to decydowała się prywatna spółka… Nie może przecież się zadłużać, a samorząd, nawet gdyby chciał, nie będzie miał prawnej możliwości pokrycia poniesionych strat w słusznym przecież celu. W praktyce dojść może do tego, że z usług tuchowskiego szpitala korzystać będą w przyszłości tylko zamożni, bo innych nie będzie na to stać – mnoży swoje obawy były starosta.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o