Urodzony w… betoniarce

0
177
nagrobnik
REKLAMA

– Wszyscy śmiali się ze mnie, że urodziłem się w betoniarce – mówi Piotr Śledź. – Kamień to dla mnie niezwykłe i piękne tworzywo. Jest masywny i ciężki, a zarazem delikatny, pełen kolorów, jego użycie jest ponadczasowe, bo nie jest to materiał, który łatwo daje się formować.
Z jego zakładu wychodzą cieszące się wielką popularnością płyty nagrobne i krzyże.
– Jeszcze kilkanaście lat temu wygląd nagrobka i materiał, z jakiego został wykonany świadczyły o statusie materialnym rodziny. Teraz modne są płyty skromne, bez ozdób, minimalistyczne, zarówno jeśli chodzi o formę, jak i wielkość. Najczęściej zamawianym kamieniem jest granit, trwały i piękny – opowiada pan Piotr.
Znany jest w Brzesku także z tego, że zupełnie bezinteresownie buduje lub odnawia nagrobki na cmentarzach. Zaledwie kilka dni temu na cmentarzu komunalnym poświęcony został nagrobek zmarłych na cholerę w XIX wieku. Ich prochy przeniesione zostały z cmentarza cholerycznego w Jasieniu, który musiał być wyburzony z powodu budowy autostrady. Uwagę zwraca postawiony na nagrobku pęknięty krzyż – dzieło pana Piotra.
– Im dłużej pracuję w zawodzie, tym większego sentymentu nabieram do miejsc pochówków i szacunku do zmarłych – mówi. – Jak robiłem ten nagrobek, zastanawiałem się nad losem ludzi, których szczątki będą pod nim leżeć. Być może, że dzięki którejś z tych osób, coś dobrego się wydarzyło. Jako człowiekowi byłoby mi po prostu wstyd, gdyby oni pozostali bez godziwego nagrobka.
Piotr Śledź odnowił dwa zabytkowe nagrobki znajdujące się na cmentarzu parafialnym. Nie chce jednak mówić, ile wydał na to pieniędzy.
– Pieniądze to rzecz nabyta, a pamięć po nas pozostaje – dodaje kamieniarz. – Może i o mnie ktoś kiedyś wspomni, gdy nie będzie mnie już na tym świecie.
Irena Leszczyńska, wnuczka Wojciecha Kotwisa, dla którego pomnik wybudował ojciec Piotra Śledzia, napisała, że nigdy nie przechodzi on obojętnie koło walącego się nagrobka zasłużonego człowieka i ciężko pracuje za dobre słowo. 

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments