Więcej policji na A4

0
66
policja-autostrada
REKLAMA

Stan osobowy „drogówki” w Tarnowie powiększył się o 9 etatów. Wszyscy nowi policjanci zostaną skierowani na odcinek autostrady A4 Bochnia – Tarnów.
– Dzięki temu patrolowanie autostrady będzie możliwe co najmniej na dwie zmiany – twierdzi naczelnik Mnich. – Nadal w rejonie węzłów będziemy kontrolować prędkość pojazdów i trzeźwość kierowców.
Do dyspozycji funkcjonariuszy będzie nowy nieoznakowany radiowóz wyposażony w wideorejestrator. Po autostradzie albo w jej rejonie, ale także po innych drogach, będzie poruszał się opel insignia, który rozwija prędkość ok. 240 km na godz.
Autostrada była regularnie patrolowana także dotychczasowymi siłami. Kierowcy, którzy często tamtędy podróżują, nieraz widzieli oznakowaną alfę romeo 159, najszybszy radiowóz, który ma do dyspozycji tarnowska policja.
Do tej pory cały 40—kilometrowy odcinek był przemierzany co najmniej raz dziennie. Policjanci zwracali uwagę nie tylko na odbywający się tędy ruch pojazdów, ale także na infrastrukturę autostradową, która ma wpływ na bezpieczeństwo. Każdej doby powstawał szczegółowy raport z takiego objazdu i tak będzie nadal.
Teraz policjantom przybędzie pracy. Spowodowane to jest wpuszczeniem na odcinek z Szarowa do Tarnowa najcięższych pojazdów.
– Obecność tirów na drodze oznacza więcej problemów – podkreśla Jacek Mnich. – Jeśli są ciężarówki, to i bywają różnego rodzaju kłopoty.
Chodzi o bardziej skomplikowane manewry wyprzedzania, omijania, zachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Ciężarówki transportują także niebezpieczne ładunki, które czasem – w wyniku wypadku, kolizji lub ludzkiej niedbałości – lądują na jezdni. Niedawno pod Krakowem motocyklista najechał na rozlaną, wcześniej przewożoną tędy parafinę i przewrócił się. Na szczęście nie doznał poważniejszych obrażeń, ale motor został uszkodzony.
– Zagrożeniem dla kierowców innych pojazdów mogą być na przykład niebezpiecznie balansujące przyczepy albo nieodpowiednio zabezpieczone ładunki. Dlatego wszyscy ci, którzy dotychczas korzystali z nowej autostrady w kierunku Krakowa, powinni zwrócić uwagę na inne warunki jazdy, obowiązujące od 7 października. Jazda pośród ciężarówek wymaga większej czujności  – przestrzega szef tarnowskiej „drogówki”. – Na szczęście nasza autostrada to nie pierwsza tego rodzaju droga w Polsce i zauważamy, że wielu kierowców już jest obytych w podróżowaniu trasami szybkiego ruchu.
Naczelnik Mnich przypomina, że dopuszczalna prędkość na autostradzie wynosi 140 km na godz., ale mimo to nie brakuje kierowców, którzy jadą około 200.
Wiadomo już, że w Tarnowie nie powstanie samodzielny komisariat policji autostradowej, mimo że były takie zapowiedzi. Będzie funkcjonował tylko specjalnie wydzielony zespół, który zajmie się obsługą A4. Prawdopodobnie po oddaniu kolejnego 30-kilometrowego odcinka wschodniego do Dębicy „drogówka” w Tarnowie znowu zostanie wzmocniona dodatkowymi etatami i sprzętem. Najbliższy komisariat, znajdujący się przy A4, funkcjonuje w Krakowie Balicach. 

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments