Wieża na Szpilówce turystycznym hitem!

0
56
wieza szpilowka
REKLAMA

– Wieża cieszy się ogromnym powodzeniem szczególnie w weekendy, kiedy na trasach do niej prowadzących spotkać można setki osób. Lokalizacja obiektu nie została wybrana przypadkowo, ze wzgórza Szpilówka, które liczy ponad 500 metrów wysokości i jest częścią przepięknego Pogórza Wiśnickiego widoczność wynosi kilka kilometrów. Można stąd oglądać panoramę Beskidów, Pogórza Rożnowskiego czy Kotliny Sandomierskiej, widoki zapierają dech, nie dziwi więc fakt, że turystów mamy tak wielu – chwali się wójt Iwkowej, Bogusław Kamiński.
Na terenie wokół wieży postawiono altanę, ławki, stojaki na rowery oraz informacyjne tablice, które przybliżają historię gminy i najbliższej okolicy. – Mam nadzieję, że liczba turystów będzie rosła, bo jest u nas co zwiedzać i podziwiać: 500-letni zabytkowy kościółek, pustelnię świętego Urbana ze słynącym z cudów źródełkiem, kuźnię oraz wiele miejsc związanych z tradycyjnym wypiekiem chleba i suszeniem śliwek – dodaje wójt Kamiński.
Atrakcyjność terenów wokół wieży bez wątpienia zwiększona została przez odtworzenie poradzieckiej ziemianki. Na Szpilówce w Iwkowej była baza wojsk radzieckich założona najprawdopodobniej w 1962 roku, zajmowała ona kilkuhektarowy obszar w lesie. – Na stałe stacjonowało około 20 żołnierzy, ale od czasu do czasu przyjeżdżały ciężarowe samochody z większą ich liczbą. Część żołnierzy przebywała na samej górze, reszta w bazie na skraju wsi, przy drodze do przysiółka Skotnica. Odgłosy, jakie dochodziły z bazy sprawiły, że wśród mieszkańców krążyły nieprawdopodobne historie, że jest to przeciwatomowy bunkier, wyrzutnia rakietowa, a nawet platforma dla kosmicznych statków. Wszystko owiane było mgiełką tajemnicy i dopiero po latach okazało się, że stały tam zwykłe anteny nadawcze zasilane przez agregaty, które słychać było w okolicy – opowiada Bogusław Kamiński.
Baza opustoszała w 1966 roku, dwa lata później, podczas inwazji na Czechosłowację ponownie zasiedlona została przez żołnierzy. Ostatecznie zlikwidowano ją w 1970 roku.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o