Wszechstronni strażacy-ochotnicy

0
103
Strażacy – ochotnicy z Górki w trakcie ćwiczeń z poszukiwania osób zaginionych w czasie katastrof budowlanych

Ponad 75 tysięcy złotych samorząd Szczurowej pozyskał na szkolenie strażaków ochotników w ramach programu „Ochotnik, a jednak profesjonalista”.
– Podnoszenie kwalifikacji ochotników jest niezbędne, większość terenów naszej gminy zagrożonych jest powodziami, które dają się mieszkańcom we znaki dość często. Strażackie umiejętności są konieczne, aby ratować ich życie, zdrowie i dobytek – mówi wójt Szczurowej, Marian Zalewski.
Realizacja projektu rozpoczęła się kursem zakończonym uzyskaniem przez ochotników uprawnień ratownika medycznego. Potem było coraz trudniej, jednak druhowie ze wszystkich prób wyszli zwycięsko. Ratownictwo wodne i przeciwpowodziowe były następnymi etapami szkolenia, przez kilka dni w Międzynarodowej Szkole Żeglarskiej w Krakowie ćwiczyli umiejętność obsługi jednostek pływających i prowadzenia przy ich pomocy działań ratowniczych. Po ćwiczeniach kursanci zdawali egzamin państwowy przed komisją powołaną przez Polski Związek Motorowy i uzyskali patenty sterników motorowodnych.
Ochotnicy brali także udział w ćwiczeniach na poligonie Wydziału Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych w Nowym Sączu, gdzie odbywali ćwiczenia z ratownictwa wodnego, ratownictwa wysokościowego, uczyli się także, jak prowadzić akcję poszukiwania osób zaginionych w czasie katastrof budowlanych.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o