Wybuchowo w Ćwikowie

0
55
REKLAMA

W mglisty poranek, prawie punktualnie o godzinie szóstej, przed bramą posesji znajdującej się na skraju małej wioski niedaleko Dąbrowy Tarnowskiej zjawiły się policyjne radiowozy. Wysiedli z nich mundurowi, którzy niemal od razu udali się w stronę gospodarczych zabudowań. Nie musieli długo szukać. – Na pierwszy rzut oka widać, że są tam granaty – przynajmniej kilka sztuk, sporo amunicji i różnego rodzaju środki, które mogą być materiałami wybuchowymi – mówił Dariusz Nowak, rzecznik małopolskiej policji. Cały arsenał był przechowywany w specjalnym pomieszczeniu na posesji.
Wkrótce w Ćwikowie zjawiły się samochody z pirotechnikami i specjalistami z laboratorium. Przeczesywanie okolicznego terenu i dużego gospodarstwa z kilkoma budynkami gospodarczymi trwało cały dzień. – Oprócz domu trzeba było wejść do wszystkich innych pomieszczeń, przeszukać całą posesję. Policjantom pomagał pies przeszkolony w wykrywaniu amunicji i materiałów wybuchowych – relacjonowała Katarzyna Padło z zespołu prasowego KWP w Krakowie.
Wybuchowy arsenał mógł okazać się groźny dla pobliskich budynków, dlatego trzeba było podjąć decyzję o ewakuacji mieszkańców. Akcja przebiegała sprawnie, policjanci nie musieli specjalnie namawiać ludzi do opuszczania swoich domów, bowiem sami wychodzili, by sprawdzić, co się dzieje. Widok kilku wjeżdżających do wsi radiowozów i duża liczba policjantów był niepokojący, ale mieszkańcy nie mieli pojęcia, co mogło znajdować się u sąsiadów.
W przeszukiwanej posesji mieszkał 25-latek z rodzicami. Pracował w innej miejscowości, dlatego już wczesnym rankiem wyjechał z domu. Mężczyznę zatrzymali policjanci, potem został zawieziony na przesłuchanie do krakowskiej komendy.
Usuwanie arsenału z gospodarstwa trwało do wieczora. Zabezpieczona przez pirotechników amunicja oraz kostki przypominające trotyl od razu trafiły do laboratorium kryminalistyki w Krakowie, gdzie zostały dokładnie przebadane. Analizy potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia – 25-latek zgromadził w domu trotyl oraz elementy broni i amunicji. W jego arsenale znaleziono kilka przedmiotów mogących mieć wartość kolekcjonerską, pochodzących z drugiej lub nawet pierwszej wojny światowej. Dokładnie określi to dopiero ekspertyza biegłego. Na współczesne elementy broni 25-latek nie miał zezwolenia.
Prokuratura Rejonowa Radom-Wschód już od sierpnia zajmuje się sprawą posiadania i handlu bronią palną, amunicją oraz materiałami wybuchowymi. Jak twierdzi Małgorzata Chrabąszcz, rzeczniczka radomskiej Prokuratury Okręgowej, w ramach tego śledztwa prokurator zlecił przeszukania w kilkunastu miejscowościach w Polsce, w tym również w Ćwikowie. Sprawa, którą zajmują się radomscy śledczy została wyłączona z innego śledztwa prowadzonego przez prokuratorów w Słupsku, gdyż z Radomia miała pochodzić osoba zajmująca się handlem amunicją i materiałami wybuchowymi. Do nielegalnych transakcji handlowych dochodziło za pośrednictwem Internetu.
Na razie policja ani prokuratura nie komentują, dlaczego zatrzymany pod Dąbrową Tarnowską 25-latek gromadził broń i do czego miała być użyta. Na tym etapie śledztwa nie można mówić o jakichkolwiek związkach sprawy z zamachem bombowym, przygotowywanym na władze RP przez 45-letniego Brunona K., który został niedawno zatrzymany przez ABW w Krakowie. – Nie ma żadnych wskazówek ani okoliczności, które sugerowałyby, że te dwie osoby miały ze sobą coś wspólnego – powiedziała nam Małgorzata Chrabąszcz.

REKLAMA

Z ostatniej chwili.
25-letni mieszkaniec Ćwikowa został przesłuchany w radomskiej prokuraturze. Usłyszał zarzut nielegalnego posiadania materiałów wybuchowych, w tym 3,5 kg trotylu. Mężczyzna tłumaczył śledczym, że jego pasją były militaria. Kupował je albo przeszukiwał lasy, wykorzystując wykrywacz metali. – Trotyl wydłubywał go z wykopanych łusek i innych znalezionych przedmiotów – wyjaśnia rzeczniczka radomskiej prokuratury.
Mieszkańcowi Ćwikowa grozi od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności. Po przesłuchaniu w prokuraturze został zwolniony do domu, ale pozostaje pod dozorem policji.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o