Zagadkowe odkrycia

0
172
pasieka-archeolodzy-odkrycie
REKLAMA

To informacje od miejscowej ludności są zwykle sygnałem dla archeologów do rozpoczęcia prac na danym terenie. Nie inaczej było w przypadku Pasieki Otfinowskiej, niewielkiej wsi położonej nad Dunajcem w gminie Żabno. W trakcie wydobywania piasku miejscowi natrafiali na „czarne plamy jakby po ogniskach z kawałkami garnków w środku”. W latach 1989 – 91 archeolodzy przeprowadzili tu badania, odkrywając ślady po chatach, paleniskach i piwniczkach. Ustalili też, że osada istniała tu w I wieku przed naszą erą.
Największą sensacją było wtedy odkrycie uchwytu lusterka, które po wielu badaniach okazało się być przedmiotem powstałym na terenie prowincji rzymskiej Noricum w drugiej połowie I w. p.n.e. Lustro trafiło na nasze tereny zapewne za sprawą wędrownych handlarzy. W trakcie dalszych badań w Pasiece Otfinowskiej znaleziono ślady produkcji hutniczej – wytopu żelaza, pierwsze i najwcześniejsze odkryte w dolinie Dunajca, związane zapewne z ludnością celtycką. Przedmioty znalezione podczas tych prac są już częścią ekspozycji o historii Tarnowa i regionu, dostępnej w tarnowskim muzeum.
Niedawno archeolodzy powrócili do Pasieki Otfinowskiej. Dzięki dotacji z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie mogli dokończyć przerwane przed laty badania.
– Odkryliśmy ślady po dużym domostwie, którego część stanowiło wielkie palenisko. W palenisku tym wypalano wapień, a takowy jest niezbędny do wytopu żelaza. Tym samym uzyskaliśmy potwierdzenie hutniczego charakteru odkrytej osady. Natrafiliśmy też na zagłębienie, które może być rowem otaczającym osadę. Co ciekawe, wszystkie obiekty, jakie tu odkryliśmy, noszą ślady spalenizny. Kres działalności człowieka w tym miejscu położył ogień. Nie wiadomo, czy stało się to przez przypadek, co w hutniczej osadzie nie byłoby czymś niezwykłym, czy też było to celowe działanie, np. podpalenie osady bogatych hutników przez sąsiadującą z nimi ludność – mówi Andrzej Szpunar, archeolog i dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
W zagłębieniu znaleziono sporo rozmaitych naczyń różnej wielkości i inne przedmioty. Prace w terenie zakończono, stanowisko w Pasiece Otfinowskiej zostało już zasypane. Teraz archeolodzy zajmą się opracowaniem znalezisk, co zajmie kilka tygodni. Zabytki wydobyte z ziemi zostaną przygotowane do pokazania na wystawie.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments