Zdążyć przed wielką wodą

0
91
wielka-woda
REKLAMA

Największym wyzwaniem jest regulacja rzek i potoków, na te niezwykle kosztowne inwestycje w gminnej kasie brak pieniędzy.
– Po powodzi z roku 2010 koryto Uszwicy zostało oczyszczone z zawalających je pni drzew, na tyle gminie wystarczyło pieniędzy – mówi Ireneusz Węglowski z Zespołu ds. Zarządzania Kryzysowego, Obrony Cywilnej i Spraw Wojskowych w Urzędzie Miejskim. –Rzeka wymaga jednak pilnie regulacji. Właścicielem Uszwicy jest Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, ten na prośby władz gminy o regulację rzeki stwierdził jedynie, że nie ma na ten cel funduszy.
Ale regulacji wymaga także groźny w czasie powodzi potok Grodna w Jadownikach. Ten niewinnie płynący potoczek w czasie ulewnych dreszczów zamienia się w groźną rzekę, a wezbrana woda zatapia kilkanaście pobliskich gospodarstw. W Jadownikach sytuację pogarsza brak rowów przy jednej z głównych dróg wsi – ulicy Witosa, powoduje to, że woda z pól spływa na jezdnię, a następnie wpływa do domów.
– Także w Jadownikach przy ulicy Nadbrzeżnej kilka budynków mieszkalnych usytuowanych jest niemal w korycie rzeki (poniżej poziomu ustroju nośnego mostu!), co w przypadku przyboru wód w Uszwicy wymaga wyjątkowej czujności służb kryzysowych zwłaszcza w godzinach nocnych, by w porę podjąć ewakuację mieszkańców i mienia z tych obiektów – dodaje inspektor Węglowski.
Jak zapewniają pracownicy Zespołu ds. Zarządzania Kryzysowego, na bieżąco uzupełniany jest gminy magazyn ze sprzętem przeciwpowodziowym. Znajduje się w nim teraz około 20 tysięcy worków, cztery przenośne wały przeciwpowodziowe, kapoki ratunkowe i rzutki ratownicze, sprzęt oświetleniowy, agregaty prądotwórcze. Gmina dysponuje także sprzętem do zabezpieczenia potrzeb socjalnych ludności ewakuowanej – łóżkami składanymi, kocami, termosami na żywność, itp.
W ubiegłym roku uruchomiono w gminie system ostrzegania Alcetel, który służy do przekazywania komunikatów i ostrzeżeń na telefony komórkowe lub stacjonarne mieszkańców. System ten będzie niezwykle cennym narzędziem w dotarciu ze skuteczną informacją do zagrożonych osób nie tylko w sytuacji wystąpienia powodzi, ale również wszelkich innych zagrożeń meteorologicznych, ekologicznych, pożarowych, technologicznych.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o