Znalazł średniowieczny miecz

0
126
miecz
REKLAMA

– To niezwykłe i cenne znalezisko. Mamy pewien zbiór mieczy i części uzbrojenia wydobytych m.in. z Dunajca i podtarnowskich żwirowisk w Ostrowie i Komorowie, jednak ten miecz jest wyjątkowo piękny i dobrze zachowany – podkreśla archeolog Andrzej Szpunar, pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie. – Na rękojeści są jeszcze pozostałości drewnianej okładziny. Na mieczu znajdują się napisy – chcemy je zbadać, pomogłyby nam znaleźć jakieś analogie do tego zabytku, polskie lub europejskie, ustalić pochodzenie i, być może, jakiś fragment dziejów tej pięknej broni. Wiadomo, że polskie i europejskie warsztaty sygnowały w określony sposób wytwarzane przez siebie miecze. Obecnie te napisy są niewidoczne, być może uda się je odczytać podczas prześwietlenia promieniami rentgenowskimi.
Znalazca miecza, Piotr Warzała, uczeń tarnowskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika, przekazał tarnowskiemu muzeum eksponat nieodpłatnie. Muzealnicy, doceniając wartość takiej postawy, wystąpili o nagrodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dla młodego człowieka.
Po zbadaniu i konserwacji miecz z Dunajca – pochodzący według wstępnej oceny z XIV-XV wieku – ma zająć poczesne miejsce w ramach wystawy, która planowana jest po poszerzeniu siedziby muzeum o nowy, remontowany aktualnie budynek. Muzealnicy poszukują sponsora, który pomógłby sfinansować konserwację cennego eksponatu, którą należy wykonać jak najszybciej, bowiem zabytkowy miecz leżał dotychczas w wodzie i żwirze bez dostępu powietrza – być może dlatego zachował się w tak dobrym stanie. Potrzeba na to ok. 3 tys. zł. Jako pamiątkę sponsor może otrzymać wierną kopię ekspozycyjną miecza, wykonaną z żywicy.
Archeolodzy dokonają jeszcze szczegółowych oględzin miejsca pod Biskupicami, gdzie znaleziono miecz. Czasem znajdowano większe zbiorowiska broni w miejscach przepraw przez rzekę i stoczonych tam bitew, choć równie prawdopodobne jest, że miecz będzie pojedynczym znaleziskiem. W wodach Dunajca leżał prawdopodobnie około pięćset lat.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o