Babcia idzie do siłowni

0
139
fitness
REKLAMA

Jeszcze kilkanaście lat temu rynek fitness w Polsce praktycznie nie istniał, obecnie w samym Tarnowie funkcjonuje około dziesięciu klubów fitness. Co ciekawe, w klubach nie ma już klientów sezonowych, bo frekwencja jest taka sama praktycznie przez cały rok. Wyjątkiem może być jedynie wrzesień, kiedy uczniowie wracają do szkół, a ich rodzice są bardziej zajęci kompletowaniem uczniowskich wyprawek niż dbaniem o kondycję fizyczną.

REKLAMA

Potańczyć dla… kondycji
Do funkcjonującego od 12 lat Fitness Klubu „Forma” w Tarnowie przychodzi nadal grupka wiernych klientów, pamiętająca pierwsze tygodnie jego działalności.
– Starzeją się razem z klubem – śmieje się Krzysztof Kapustka, współwłaściciel „Formy”. – Wtedy byliśmy jednym z nielicznych miejsc posiadających sale do aerobiku, siłownię, saunę, solarium. Dziś na tarnowskim rynku fitness zrobiło się ciasno, mamy bardzo dużą konkurencję.
Do „Formy” trafiają ludzie w różnym wieku, ale coraz częściej do aktywności fizycznej przekonują się tarnowianie po czterdziestce i pięćdziesiątce, a czasem nawet sześćdziesięciolatkowie, którzy po raz pierwszy decydują się na gimnastykę pod okiem instruktora.
– Na początku z niektórych urządzeń na siłowni nie dawałam rady korzystać, ale teraz już na każdym jestem w stanie wykonać po kilka ćwiczeń – cieszy się pani Barbara, pięćdziesięciolatka z Tarnowa. – Może dlatego nie narzekam na kondycję ani na zdrowie. Moi rówieśnicy często skarżą się, że coś ich łamie, a ja nawet nie mam kataru.
Największym wzięciem w „Formie” cieszy się siłownia, zawsze modny jest pilates wykonywany przy dźwiękach spokojnej muzyki, są chętni na zumbę łączącą taniec z aerobikiem, ale największym hitem jest ostatnio Masala Bhangra – trening wykorzystujący hinduski taniec.
Krzysztof Kapustka zapewnia, że ceny nie zmieniły się praktycznie od wielu lat. Wstęp na siłownię kosztuje 18 zł, ale trzymiesięczny karnet obejmujący osiem treningów to wydatek 100 złotych. Za jednorazowe ćwiczenia z aerobiku chętni płacą 18 zł, a za karnet na cztery zajęcia – 60 zł. Tyle samo kosztują „treningi na wynos”, czyli 60‑minutowe ćwiczenia w domu pod okiem instruktora.
Klientów zachęca się zniżkami i promocjami, ale nie to jest najważniejsze.
– Przede wszystkim trzeba stworzyć przyjazną atmosferę, by klienci czuli się w klubie swobodnie, nie byli zestresowani i wiedzieli, że mają zapewnioną profesjonalną opiekę – zauważa współwłaściciel „Formy”.

Gimnastyka na trawie
Spory ruch jest także w Negri Fitness Klub, choć jego właścicielka Anna Majewska przyznaje, że trzy lata temu z frekwencją było jednak trochę lepiej.
–Tarnowianie ubożeją, a przecież najpierw trzeba zaspokoić podstawowe potrzeby, a potem dopiero wydawać na przyjemności – mówi. – Dużo pań, które kiedyś codziennie przychodziły do nas na kilka zajęć, teraz ogranicza ich liczbę i tłumaczą to sytuacją ekonomiczną.
W Negri Fitness ćwiczą mamy, które mogą zabrać ze sobą kilkumiesięczne niemowlęta, jednak najmłodszymi aktywnymi bywalcami klubu są czteroletnie dzieci przychodzące na zumbę kids, czyli zajęcia ruchowo‑taneczne przeznaczone dla maluchów. Najstarsi zwolennicy gimnastyki są po siedemdziesiątce, wybierają ćwiczenia wzmacniające mięśnie miednicy lub kręgosłup. Seniorzy coraz częściej wyciskają poty również na siłowni.
Kiedyś największą popularnością cieszyła się gimnastyka w rytmach latynoskich, ale teraz klienci klubu najczęściej wybierają ćwiczenia modelujące sylwetkę lub takie, podczas których można pozbyć się stresu. Wielu zwolenników ma trening w intensywniejszym tempie, łączący stretching – rozciągający wszystkie partie mięśni – z ćwiczeniami wzmacniającymi kręgosłup. Jednorazowy wstęp na fitness kosztuje 15 zł, a karnet obejmujący cztery wejścia – 50 złotych.
Bardzo modne są ostatnio siłownie plenerowe. W Tarnowie kilka dużych urządzeń znajdziemy tylko na placu zabaw w Parku Strzeleckim – sprzęt służy zabawie połączonej z rekreacją. Co robią kluby, by rozruszać tarnowian w plenerze? Negri Fitness wspólnie ze stowarzyszeniem „Kropla Słońca” zorganizują tego lata „Śniadania i podwieczorki na trawie z …”. Podczas spotkań zaplanowanych w różnych miejscach Tarnowa będą prezentowane elementy ćwiczeń, tańca oraz zabawy i konkursy dla najmłodszych. Organizatorzy spodziewają się dużego zainteresowania mieszkańców, podobnie było już w ubiegłym roku.

REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments