Do solarium… z dowodem

0
194
solarium-z-dowodem

Głównym argumentem wprowadzenia ograniczeń był wpływ opalania w solarium na wzrost zachorowań na złośliwe nowotwory skóry, w tym czerniaka. W Polsce zapadalność na ten rodzaj raka zwiększyła się trzykrotnie w ciągu ostatnich 30 lat. Nasz kraj był też jednym z niewielu europejskich państw, w którym nie obowiązywał zakaz sztucznego opalania dla nieletnich.
Ustawa przewiduje, że od nowego roku osoby, które nie ukończyły 18 lat, nie będą mogły korzystać z solariów, dozwolone ma być dla nich tylko lecznicze stosowanie lamp. Wprowadzono także zakaz reklamowania solariów oraz obowiązek informowania przez ich właścicieli o potencjalnej szkodliwości korzystania z tego typu urządzeń.
W Tarnowie działa ponad 20 salonów z solariami. Duży ruch panuje tam nawet w gorące lato, bo wiele osób chce przygotować skórę do wakacyjnych wyjazdów i leżenia na plaży, inni zamierzają podtrzymać już zdobytą opaleniznę, a pozostali postanawiają zażyć trochę sztucznego słońca z powodu braku urlopu. Młodzi ludzie to niespełna 40 proc. wszystkich klientów, jednak minęły czasy, gdy prawie codziennie trafiały tam nastoletnie dziewczęta spragnione mocnej opalenizny.
W tarnowskich solariach przekonują, że osoby niepełnoletnie stanowią niewielki odsetek klientów.
– Najmłodsze dziewczęta mają po 16 lat. Są to jednak sporadyczne przypadki. Gdy ktoś wygląda młodo, zawsze pytamy o wiek, żądając dowodu osobistego. Jeśli nie ma 18 lat, nie może wejść do solarium – zapewnia Marta Malisz z tarnowskiego Fitness Klubu Forma.
W solarium „Solmania” w Tarnowie młodzieży raczej się nie widuje.
– Nie miałam takich przypadków, ale zakaz opalania dla nieletnich uważam za sensowny. Przychodzą osoby między dwudziestką a sześćdziesiątką. Więcej pań, chociaż panów też całkiem sporo – mówi Bożena Pęgiel.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o