Pot – nie taki straszny, jak go malują

0
336
Pot-nie-taki-straszny-jak-go-maluja
REKLAMA

Sama dałam się nabrać na stosowanie blokerów. Byłam zachwycona efektem suchej pachy do czasu, gdy zauważyłam lekkie opuchnięcie jednej z nich. Lampka ostrzegawcza zaświeciła się i rozpoczęłam poszukiwania czegoś więcej na temat tych kosmetyków. To, czego się dowiedziałam, od razu do mnie przemówiło. Substancje znajdujące się w nich zatykają nasze gruczoły potowe. Czy to normalne? Brutalnie porównując, to tak, jakbyśmy włożyli sobie korek w cztery litery…

REKLAMA

Organizm wie lepiej…
Skoro nasz organizm w naturalny sposób chce się pozbyć produktów przemiany materii, pozwólmy mu na to. Po co zakłócać ten proces i robić sobie krzywdę? Po co pakować na skórę obce dla nas substancje chemiczne, które wnikają w nasze ciało i ingerują w skład flory bakteryjnej skóry. Musimy pamiętać też o tym, że skóra to największy narząd organizmu, który ma największą powierzchnię wchłaniania, dlatego to, czym ją traktujemy, nie jest bez znaczenia. Wszystkie nałożone substancje przenikają w mniejszym lub większym stężeniu do naszego organizmu. Być może dawka jednorazowa nie jest szkodliwa, ale wiele kosmetyków stosujemy codziennie, a nawet kilka razy dziennie. Gromadzące się w ten sposób szkodliwe toksyny, które niestety wchodzą też w skład kosmetyków, to tykająca bomba…

Od czego zależy zapach potu?
Przede wszystkim od stanu naszego organizmu. Jeżeli w naszym ciele toczy się jakiś stan zapalny, to zapach potu może się zmienić na bardziej intensywny. To samo dzieje się, kiedy przyjmujemy leki. Inne czynniki wpływające na zapach wydzieliny gruczołów potowych to na pewno stres, poziom hormonów i oczywiście dieta. Pamiętajmy, że jesteśmy i pachniemy tym, co jemy!

Co zrobić, żeby ładnie pachnieć w naturalny sposób?
Przede wszystkim pijmy więcej wody! Tak, tak, temat wody znowu się pojawia i bardzo często będę go tutaj poruszać. To właśnie woda pomoże nam w oczyszczaniu organizmu ze zbędnych toksyn i produktów przemiany materii. Zalecane minimum to 1,5 litra wody na dobę, jednak przy intensywnym zapachu potu starajmy się pić jeszcze więcej.
Zapach potu w głównej mierze zależy też od stanu flory bakteryjnej skóry. Bardzo skutecznym środkiem na wyrównanie flory jest naturalny ocet jabłkowy. Wystarczy przetrzeć skórę w miejscach, gdzie chcemy się pozbyć nieprzyjemnego zapachu, roztworem octu jabłkowego. W zależności od tego, czy zastosujemy ocet przygotowany w domu, czy ten zakupiony w sklepie, proporcje takiego roztworu będą się różnić, ponieważ ocet domowy jest zdecydowanie łagodniejszy. Dlatego roztwór na bazie domowego octu jabłkowego to 2 – 3 łyżki octu na 1/2 szklanki przegotowanej, ostudzonej wody. Natomiast proporcja dla octu kupionego w sklepie to 1 – 2 łyżki octu na 1/2 szklanki przegotowanej, ostudzonej wody. Moc takiego roztworu będzie też zależeć od tego, jak zareaguje na niego nasza skóra. Pamiętajmy o tym, że chcemy jedynie wyrównać florę bakteryjną skóry, aby zniwelować nieprzyjemny zapach, dlatego unikajmy niepotrzebnego wysuszenia i podrażnienia skóry.
Dla przedłużenia efektu neutralnego zapachu możemy dodatkowo zastosować olej kokosowy extra virgin. Ten olej ma naturalne właściwości antybakteryjne, a dodatkowo będzie on znakomicie pielęgnować naszą skórę.

Dezodorant z natury
A jeśli neutralny zapach to dla nas za mało i lubimy ładnie pachnieć, to zamiast używać perfumowanych dezodorantów o nieznanym składzie, sami możemy sobie przygotować bezpieczny zamiennik.Przepis na naturalny zapach do stosowania na skórę: Składniki: 50 ml wody z oczaru, 30 kropli ulubionego zapachu naturalnego olejku eterycznego.Wystarczy zmieszać obydwa składniki, przelać do buteleczki z atomizerem i gotowe. Przed użyciem naturalnego specyfiku zapachowego dobrze wstrząśnijmy buteleczką. Mój ulubiony zestaw to mieszanka olejku lawendowego z olejkiem z drzewa herbacianego. Taka mikstura zapachowa może być również stosowana na włosy zamiast odżywki.
Jest jeszcze jedno świetne zastosowanie tej naturalnej substancji zapachowej, bardzo przydatne latem, ponieważ zarówno lawenda, jak i olejek z drzewa herbacianego odstraszają komary i kleszcze. Mamy zatem naturalny kosmetyk 3 w 1 – wodę zapachową do ciała, środek przeciwko komarom i kleszczom oraz naturalną odżywkę do włosów.

Zapraszam Cię do zapoznania się z moim blogiem Zdrowa Brzózka, gdzie znajdziesz jeszcze więcej informacji na temat świadomego podejścia do zdrowia.
https://www.zdrowabrzozka.pl/

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o