Pozimowe uzupełnianie natury

uroda-i-dieta1
REKLAMA

Nasza dieta, mimo żywieniowego bogactwa możliwości, pod jakimi uginają się półki sklepowe, jest raczej mało urozmaicona i dość monotonna. Wybieramy szybkie i łatwe w przygotowaniu posiłki i te, które znamy, dlatego na polskich stołach nadal królują typowe dania naszej kuchni, które za sprawą długiego gotowania czy smażenia tracą wiele wartości odżywczych.
Z drugiej strony walka z otyłością, która zatacza coraz szersze kręgi, mogłaby sugerować, że jemy za wiele. Szkopuł tkwi jednak nie w ilości, a w jakości tego, co spożywamy. Zjawisko niedoborów jakościowych w diecie staje się powoli jednym z synonimów XXI wieku. Oznacza to, że osoby z nadwagą i otyłością spożywają za dużo tłuszczu czy cukrów sprzyjających tyciu. Jednocześnie w ich codziennych posiłkach brakuje niektórych witamin i składników mineralnych, które pochodzą np. z surowych warzyw i owoców, rzadko goszczących na ich talerzach.
– Zdrowa, wysoka jakościowo dieta zapewnia naszemu organizmowi wszystkie składniki, których potrzebuje i to nie tylko dla jego prawidłowego funkcjonowania, ale również właściwego wyglądu naszej skóry, włosów i paznokci – które są „naoczną laurką” tego, co spożywamy. Jej podstawę stanowi różnorodność i odpowiednie porcje. Już 5 orzechów włoskich zaspokaja nasze zapotrzebowanie na witaminę E, a jedna duża pomarańcza dostarcza 100% dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Nie są to więc duże ilości jedzenia, a mimo to i tak cierpimy na niedobory ważnych składników w codziennej diecie – mówi Agnieszka Piskała, specjalista ds. żywienia z Nestlé Polska.
Powinniśmy wybierać te suplementy (nutrikosmetyki), które wspomagają leczenie konkretnych schorzeń czy defektów urody. Preparaty, które zawierają wszystko, czyli są zestawem „od witaminy A do żelaza”, nie pomogą nam w potrzebie. Niektóre zawarte w nich składniki aktywne konkurują bowiem ze sobą, np. magnez z wapniem i cynkiem – wówczas tylko jeden z nich zostanie przyswojony przez nasz organizm. Efektu działania takiego suplementu na pewno nie doświadczymy, w zamian możemy się jedynie dodatkowo sfrustrować z powodu źle zainwestowanych pieniędzy. – Jeśli więc łamią nam się paznokcie czy wypadają włosy, dobrze jest wybierać produkty o działaniu nakierowanym na określoną dolegliwość. Suplementy diety powinniśmy stosować przez około trzy miesiące, potem możemy redukować dawki o połowę w celach podtrzymujących – podkreśla Agnieszka Piskała.

REKLAMA

Sięgając po suplementy, warto wybierać te, w których zawartość składników aktywnych nie przekracza 80% dziennego zapotrzebowania. Dotyczy to szczególnie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – A, D, E i K. Pamiętajmy, że witaminy te – oprócz suplementów – dostarczamy również w codziennie spożywanych posiłkach, a ich nadmiar też nie wpływa na nas korzystanie. Wbrew pozorom może przynieść więcej szkody w naszym organizmie niż problem, dla jakiego zdecydowaliśmy się po takie suplementy sięgnąć. Na przykład witamina A zalecana jest szczególnie przy suchej skórze i problemach z trądzikiem. Jej nadmiar natomiast powoduje, że zaczynają wypadać włosy, skóra się łuszczy i wygląda wyjątkowo niezdrowo.
– Kupując suplementy diety wyłącznie z myślą o szybkim, spektakularnym efekcie, powinniśmy od razu zrezygnować. Na pierwsze widoczne oznaki ich działania trzeba trochę poczekać. Często nasza niecierpliwość i koncentracja na efekcie „wow” skłania nas do spożywania większej ilości, niż jest to zalecane w dołączonej ulotce. Zwiększając dawkę, wychodzimy z błędnego założenia, że coś przyspieszymy. W efekcie przychodzi rozczarowanie, gdyż stan skóry, włosów i paznokci okazuje się być zdecydowanie gorszy niż przed wprowadzeniem nutrikosmetyku Nutrikosmetyki są w organizmie człowieka poddawane takim samym procesom trawienia, jak żywność, którą spożywamy. Substancje aktywne po pokonaniu bariery jelito‑krwioobieg są roznoszone po organizmie. Skóra, włosy i paznokcie są na samym końcu tego łańcucha – dodaje dietetyczka.
Popularnym składnikiem zwalczającym problemy skórne i często stosowanym w nutrikosmetykach jest cynk, który przyspiesza procesy regeneracyjne skóry i gojenie się niedoskonałości. Ważną rolę odgrywają też witaminy z grupy B, które poprawiają metabolizm i trawienie, usprawniając wchłanianie substancji aktywnych i ich transport do najbardziej odległych tkanek, jakimi jest np. skóra. Nie powinniśmy również zapomnieć o magnezie, który w połączeniu z witaminą B6 zmniejsza „stres komórkowy”, zapobiegając powstawaniu stanów zapalnych, oraz witaminach A i C, które mają korzystny wpływ na procesy keratolityczne i budowę cementu międzykomórkowego, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu blizn potrądzikowych i przyspieszają regenerację skóry.
Produkty i suplementy zwalczające łupież i wypadanie włosów zawierają bakterie probiotyczne, które aktywują w jelitach mediatory docierające do komórek skóry głowy. Ich zadaniem jest zapobieganie powstawaniu stanów zapalnych. Istotnym składnikiem jest też biotyna – jej niedobór sprzyja wypadaniu włosów.
Panaceum na problemy z paznokciami jest kolagen – białko, które sprzyja prawidłowej budowie płytki paznokciowej. Siarka i aminokwasy siarkowe to podstawowy budulec płytki paznokciowej i włosów, natomiast nienasycone kwasy tłuszczowe – np. olej rybi, olej z pestek winogron, olej z czarnej porzeczki – wpływają korzystnie na strukturę włosa i skóry, wypełniając przestrzenie międzykomórkowe, zapobiegają łuszczeniu się skóry i powstawaniu na niej stanów zapalnych, odżywiają cebulkę włosową od wewnątrz.
– Oczywiście należy pamiętać, że przyczyn problemów skórnych jest wiele i nie każdy suplement diety je rozwiąże. Osoby walczące z trądzikiem występującym na tle hormonalnym mogą stosować suplementy diety jako wsparcie w farmakoterapii antybiotykami lub hormonami – podkreśla A. Piskała. – Niezależnie od tego po jaki nutrikosmetyk sięgniemy, żaden nie zastąpi zbilansowanej diety. Zanim więc zdecydujemy się na nie, starannie przeanalizujmy nasz codzienny jadłospis i postarajmy się go wzbogacić o brakujące witaminy i minerały. To klucz do sukcesu zarówno w kontekście zdrowia, dobrego samopoczucia, jak i doskonałego wyglądu.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o