Upiększanie w dobie kryzysu

0
100
REKLAMA

Dobra prezencja to obecnie jeden z głównych atutów przy szukaniu intratnej posady, a nawet – jak twierdzą przedstawiciele niektórych firm – niezbędny wymóg do robienia zawodowej kariery. Jeśli wierzyć amerykańskim ekonomistom, dochody bardziej urodziwych są o 24 proc. wyższe od zarobków ludzi brzydszych, choć o identycznych kwalifikacjach. Również Polacy przywiązują wagę do swojego wyglądu. Badania CBOS potwierdzają, że zewnętrzny wizerunek ma dla nas decydujące znaczenie zarówno w życiu osobistym, jak – i nawet w nieco większym stopniu – dla osiągnięcia sukcesów zawodowych. Tak uważa prawie połowa ankietowanych Polaków (45 proc.).
Według oceny badanych, człowiek zadbany pozytywnie usposabia do siebie otoczenie i jest lepiej postrzegany. Łatwiej mu osiągnąć swoje cele w przeciwieństwie do tego, który o siebie nie dba.
Wtórują temu psychologowie, twierdząc, że człowiek zadowolony ze swojego wyglądu staje się bardziej otwarty, zwalcza nieśmiałość i ma lepsze samopoczucie, rosną jego szanse na sukces i lepiej postrzegany jest w sferach towarzyskich.
Tym, którzy chcieliby to osiągnąć, przychodzą z pomocą gabinety kosmetyczne, fitness kluby i ośrodki spa. Jednak w ostatnim roku ich liczba nieco się skurczyła. Powód? Klienci zaczęli bardziej oszczędzać. W Tarnowie tej tendencji jeszcze nie widać, a w ostatnim czasie powstało nawet kilka nowych gabinetów odnowy i klubów fitness. Właściciele tych ostatnich korzystają z tzw. środków publicznych i w ramach przyznawanych dotacji otwierają nowy biznes. Zdarza się jednak, że po dwóch latach nie wytrzymują konkurencji i zamykają podwoje.
A jak z frekwencją? – Faktycznie ostatnio zauważamy, że przychodzi do nas trochę mniej osób – mówi Krzysztof Kapustka, współwłaściciel Fitness Klubu „Forma” w Tarnowie.
Miesięczny karnet uprawniający do ćwiczeń na siłowni kosztuje 130 zł, ale możemy wyciskać poty codziennie i bez limitu czasowego. Z kolei trzymiesięczny karnet, obejmujący osiem treningów to wydatek 100 złotych, a za jednorazowe wejście na siłownię zapłacimy 18 zł. Do tego możemy bezpłatnie skorzystać z sauny, sali cardio i pomocy instruktora. Po lecie przybywa chętnych do solarium, za minutę szybkiego opalania musimy wydać 1,20 zł, a w karnecie – jedynie złotówkę.
Zrzucenie dziesięciu kilogramów w ramach specjalnego programu będzie nas kosztować 400 złotych, natomiast w ramach „Treningu na wynos”, czyli godziny ćwiczeń w domu pod okiem instruktora, zapłacimy 60 złotych, doliczając dojazd.
Na brak zainteresowania nie narzekają natomiast przedstawiciele salonów kosmetycznych. – Z roku na rok mamy coraz więcej klientów, choć jesienią tradycyjnie nie ma wielkiego tłoku – wyjaśnia Katarzyna Szulewska z gabinetu odnowy biologicznej „Estetica” w Tarnowie.
Trafiające tu osoby mają zazwyczaj 30‑40 lat, ale zdarzają się też starsi, a najmłodsze klientki to piętnastolatki z trądzikiem. – Współpracujemy z dermatologiem, do którego kierujemy klientów, bowiem nie zawsze możemy od razu pomóc – wyjaśnia kosmetyczka.
Panie wytrwale walczą z oznakami upływającego czasu, sporym zainteresowaniem cieszą się zabiegi na ciało i twarz, np. radio frequency – oddziaływanie energii elektromagnetycznej na tkanki. Pod jej wpływem wydziela się ciepło sprzyjające regeneracji, pobudzeniu fibroblastów i stymulacji syntezy kolagenu. A to z kolei daje spłycenie zmarszczek i bruzd oraz wyszczuplenie, ujędrnianie i likwidację cellulitu. Wielu zwolenników mają masaże, zwłaszcza gorącymi kamieniami z relaksacyjną muzyką. Często wybierają je panowie, którzy wykonują również manicure i pedicure. – Mężczyźni przychodzą do gabinetu głównie po to, by odpocząć podczas zabiegu, nie przywiązują większej wagi do pielęgnacji twarzy – śmieje się Katarzyna Szulewska. – Wśród przedstawicieli brzydszej płci mamy jednak klientów, którzy chcą dobrać odpowiedni dla siebie zabieg. Jesienią na topie jest oczyszczanie oraz peelingi chemiczne z kwasami.
Jakie są ceny? Najmniej, gdyż od 10 do 40 złotych, zapłacimy za regulację brwi oraz pomalowanie je henną. Natomiast najdroższe są zabiegi medycyny estetycznej: botoks (wygładzanie zmarszczek toksyną botulinową) i zastrzyk z kwasem hialuronowym kosztują około tysiąca złotych. – W Tarnowie wciąż niewiele wykonuje się tych zabiegów, co oczywiście ma związek z dość wysoką ich ceną. Gdyby w naszym mieście pojawiło się więcej gabinetów mogących przeprowadzać zabiegi bezinwazyjne – jak chociażby ma to miejsce w Krakowie – wtedy ceny byłyby znacznie niższe – wyjaśnia tarnowska kosmetyczka.
Sporo zwolenniczek ma mikropigmentacja, czyli makijaż permanentny, polegający na implantacji pigmentu w głąb skóry przy użyciu nowoczesnych aparatów elektronicznych. Jego zadaniem jest upiększanie i korekta niedoskonałości urody lub kamuflaż defektów powstałych w wypadku bądź chorobie. Za zabieg płacimy od 500 do 800 złotych, w zależności od tego, co poprawiamy: oczy, usta, brwi.
Mężczyźni już nie tylko farbują włosy czy wylegują się w solarium, prawdziwie męskim przebojem ostatnich lat stała się depilacja ciała. Widać to w tarnowskim gabinecie „Nomasvello”, w którym można skorzystać z fotodepilacji z wykorzystaniem silnych impulsów światła (IPL). Zabieg jest bezbolesny i bezpieczny, bowiem wykorzystywane urządzenie nowej generacji nie emituje promieni odpowiedzialnych za oparzenia. Oprócz depilacji metodą IPL możemy także odmładzać skórę, usuwać przebarwienia i trądzik.
– Nie brak nam klientów, choć w tym roku jest ich chyba trochę mniej. Największy tłok bywa w weekendy, przeważają kobiety, ale mężczyzn też nie brakuje. Niektórzy panowie przychodzą do nas regularnie, stosując zabiegi depilacyjne przede wszystkim na plecy, klatkę piersiową i pachy – tłumaczy Agnieszka Ziółkowska, kosmetolog w tarnowskim salonie.
Jeszcze kilka lat temu do gabinetu kosmetycznego klienci przychodzili się zrelaksować i wypielęgnować. Dziś są nastawieni na osiągnięcie szybkiej korekty urody.
– Częściej zauważamy, że klienci zaczynają oszczędzać, np. wiele pań zastanawia się, jaki zabieg jest im w danym momencie najbardziej potrzebny i decyduje się tylko na niego – dodaje Agnieszka Ziółkowska.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o