Auto samo zahamuje

0
87
REKLAMA

W Europie, systemy te staną się obowiązkowym wyposażeniem niektórych nowych pojazdów użytkowych już od 1 listopada 2013, a dla wszystkich nowych pojazdów użytkowych od 1 listopada 2015. System AEB będzie również elementem ogólnego programu oceny bezpieczeństwa samochodów osobowych Euro NCAP począwszy od 2014 roku. Jak stwierdziło Euro NCAP, otrzymanie pięciu gwiazdek bezpieczeństwa przez pojazdy, które nie zostaną wyposażone w ten system, będzie praktycznie niemożliwe. Również w innych regionach świata rozważane jest przyjęcie podobnych rozwiązań.
Delphi – jako pierwsza firma na świecie – wprowadziła w 1999 roku, system oparty na działaniu radaru. Od tego czasu system został rozbudowany i obecnie w ofercie znajduje się bogaty zestaw produktów wykorzystujących systemy radarowe, wizyjne i systemy współpracujących ze sobą czujników. Wszystkie wymienione wcześniej rozwiązania są aktualnie produkowane i sprzedawane producentom pojazdów z Europy, Ameryki Północnej i Azji.
Autonomiczny system hamowania w razie zagrożenia Delphi, znany również jako system hamowania, w sytuacji, kiedy uniknięcie kolizji jest niemożliwe, wykorzystuje dane i informacje otrzymane z kamery wizyjnej i systemu radarów do stwierdzenia, czy istnieje zagrożenie kolizją. Ostrzega on kierowców o potencjalnych zagrożeniach i automatycznie rozpoczyna hamowanie jeśli kierowca nie zareaguje właściwie na te ostrzeżenia. System ostrzegający przed opuszczeniem pasa ruchu wykorzystuje czujniki wizyjne do wykrycia niezamierzonego opuszczenia przez pojazd obranego toru a następnie wydaje odpowiednie ostrzeżenie dla kierowcy.
Według badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską, po wyposażeniu pojazdów w autonomiczne systemy hamowania w razie zagrożenia, będzie można uniknąć ponad 8 tysięcy śmiertelnych ofiar wypadków drogowych i zaoszczędzić co roku niemal 7,9 miliarda euro. Badania pokazały, że przyczyną ponad 90% wypadków w Unii Europejskiej jest nieprawidłowe zachowanie kierowców. Dane pokazujące wyniki badania rzeczywistych zachowań sugerują, że wprowadzenie systemów AEB może zredukować liczbę wypadków nawet o 27%.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o