Drobne pęknięcie – poważny problem

szyba1
REKLAMA

Co może powodować uszkodzenia szkła? Przede wszystkim przyczyniają się do tego kamyczki odbijane przez koła innych pojazdów czy też zły stan piór wycieraczek – szczególnie w okresie zimowym, kiedy szyby pokryte są warstwą lodu lub szronu, a wycieraczki przymarznięte. Zarysowania pojawiają się najczęściej podczas usuwania nagromadzonych opadów.
Kontrola pojawiających się tzw. pajęczynek, rys czy też odprysków na szkle jest niezwykle ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa nie tylko kierującego, ale i pasażerów. Jak pokazują badania przeprowadzone przez Millward Brown SMG/KRC oraz sieć serwisową NordGlass, choć większość kierowców zdaje sobie sprawę, że jazda z uszkodzeniem przedniej szyby stanowi realne zagrożenie, aż 1/3 z nich ignoruje taki stan rzeczy.
Warto podkreślić, że kierujący samochodem z uszkodzoną szybą narażony jest nie tylko na utratę zdrowia, ale i konsekwencje karne. Zgodnie z artykułem 66 kodeksu drogowego pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Co ważne, kierowca musi mieć zapewnione dostateczne pole widzenia oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Jeśli podczas kontroli drogowej policjant zauważy pęknięcie szyby, na kierowcę może zostać nałożony mandat oraz dojść do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Oprócz naprawy szyby konieczne będzie także wykonanie dodatkowych badań kontrolnych na stacji diagnostycznej.
W przypadku uszkodzenia szyby istnieją dwie opcje jego usunięcia. Jedną z nich jest wymiana całej szyby na nową. Najczęściej stosuje się ją wtedy, kiedy uszkodzenie jest znaczne. Natomiast w niektórych sytuacjach wystarczająca może okazać się naprawa uszkodzenia np. poprzez specjalistyczne uzupełnienie. Zastosowanie tego rozwiązania możliwe jest wówczas, jeśli pęknięcia czy odpryski są niewielkie. Takie usługi oferują profesjonalne serwisy zajmujące się samochodowym oszkleniem, a ich koszt jest znacznie niższy niż cena wymiany całej szyby na nową. Na względzie należy mieć także fakt, że koszt usługi jest zróżnicowany i w dużej mierze zależy od rodzaju szyby.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o