Duster na gazie

0
302

Dacia zaprezentowała nowy silnik, który dostosowany jest do pracy z instalacją gazu LPG, montowaną już na etapie produkcji w fabryce. Pierwszym modelem, w którym zostanie on zamontowany z tym napędem będzie Dacia Duster. Później dołączą do niej modele Sandero i Sandero Stepway, Logan oraz Logan MCV.

REKLAMA

Oznaczony jako TCe 100 LPG nowy silnik jest odmianą trzycylindrowego motoru benzynowego TCe 100 o pojemności 1 litra i mocy 100 KM, przystosowaną do pracy na dwóch rodzajach paliwa. Silnik TCe 100 LPG charakteryzuje wysoki, wynoszący 170 Nm moment obrotowy, wyższy o 10 Nm niż jego wyłącznie benzynowa wersja.
Silnik LPG jest też bardziej ekologiczny, gdyż emituje o około 10 proc. mniej dwutlenku węgla niż podobne silniki benzynowe.
Obecnie gaz LPG kosztuje około połowę tego, co benzyna. Przy niewiele wyższym zużyciu gazu względem paliwa koszt samochodu z instalacją LPG jest tylko o 1000 złotych większy, co zwróci się bardzo szybko…
Dacia Duster TCe 100 LPG ma dwa oddzielnie zbiorniki – jeden na benzynę, drugi na gaz, który umieszczono we wnęce koła zapasowego. Zatem jeżdżąc zarówno na benzynie, jak i na LPG zasięg Dustera na dwóch pełnych zbiornikach wynosi łącznie ponad 1000 km.
Przełączenie zasilania z benzyny na LPG może odbywać się automatycznie, jak i ręcznie, za pomocą przełącznika umieszczonego w kabinie.
Dacie Duster z fabryczną instalacją LPG pojawią się w sprzedaży już niedługo. Wkrótce można się spodziewać także innych modeli z gamy Dacii, wyposażonych w ten napęd.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o