Parkowanie rzecz niełatwa

REKLAMA

Osoby, które jeżdżą po parkingu w poszukiwaniu miejsca najbliżej wejścia, spędzają w konsekwencji więcej czasu na dostanie się do sklepu niż ci, którzy parkują na pierwszym wolnym miejscu.
– Parkowanie jest nie tylko czasochłonne, ale często jest też przyczyną kolizji – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. – Parkingi to bardzo częste miejsca stłuczek, ponieważ w stosunkowo ograniczonej przestrzeni znajduje się duża liczba samochodów, z których często wiele w tym samym czasie wykonuje niełatwe manewry, starając się zaparkować, wyjechać z miejsca parkingowego czy poszukując miejsca do zaparkowania.
Jeśli nie jesteśmy pewni, czy nasz samochód zmieści się na wybranym miejscu parkingowym, lepiej nie ryzykować i znaleźć inne miejsce. Starajmy się ustawiać pojazd jak najbardziej na środku względem zaznaczonych krawędzi bocznych, żeby ułatwić innym zajęcie miejsca parkingowego obok. Z tego powodu należy także parkować tak, aby auto nie wystawało poza linię innych samochodów i nie blokowało widoczności. Wjeżdżając na parking, zawsze należy zwracać uwagę na znaki. Częste kolizje na parkingach to takie, kiedy kierowca z góry zakłada, że ma pierwszeństwo, bo znajduje się na drodze dojazdowej czy też wyjazdowej, wzdłuż której znajdują się mniejsze uliczki z miejscami do parkowania.
Parkowanie może być stresujące i może prowokować agresywne zachowanie, dlatego parkuj tak, aby samochód zajmował tylko jedno miejsce i stał na środku względem krawędzi bocznych, uważaj na przechodniów, zawsze sygnalizuj manewry, używając kierunkowskazów i ostrożnie otwieraj drzwi, żeby nie uszkodzić auta stojącego obok. Gdy widzisz, że inny kierowca czeka na zajęcie wolnego miejsca parkingowego, nie próbuj tam wjechać przed nim. Nie zajmuj miejsca dla inwalidów, jeśli ci ono nie przysługuje.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o