Smartfon w roli samochodowego kluczyka

0
89
fot. Bosch

Czujniki w samochodzie rozpoznają smartfon kierowcy, gdy ten zbliża się do swojego auta.
– Po tej identyfikacji system odblokowuje pojazd bez użycia kluczyka, uruchamia silnik i po zakończeniu podróży ponownie zablokowuje drzwi – mówi mówi Harald Kröger, prezes działu Bosch Automotive Electronics. – Właściciel pojazdu może ponadto za pomocą aplikacji przekazać innej osobie uprawnienia do korzystania z samochodu. W bezpiecznym procesie, który jest chroniony przed nieautoryzowanym dostępem, wirtualny kluczyk zostaje wówczas wysłany przez chmurę do innych smartfonów. Umożliwi to operatorom wypożyczalni oraz flot samochodowych elastyczne zarządzanie dostępem i kluczykami.
Perfectly keyless to cyfrowy kluczyk do samochodu. Aby z niego skorzystać, kierowca pobiera aplikację na smartfon i łączy swój samochód z aplikacją. Kiedy to zrobi, smartfon generuje jednorazowy klucz zabezpieczenia, który pasuje do cyfrowego zamka pojazdu. Perfectly keyless mierzy za pomocą bezprzewodowego połączenia z czujnikami w samochodzie odległość od smartfonu i identyfikuje klucz zabezpieczenia. Gdy odległość kierowcy od pojazdu wynosi mniej niż dwa metry, drzwi zostają odblokowane bez konieczności grzebania po kieszeniach. Gdy tylko pojazd zostanie odblokowany, włączane są określone wcześniej indywidualne ustawienia, na przykład lusterka wstecznego i fotela. A gdy Perfectly keyless wykryje, że smartfon znajduje się w pojeździe, wystarczy nacisnąć przycisk Start‑Stop, aby uruchomić silnik. Gdy na koniec podróży kierowca wysiada z samochodu, system nadal zachowuje wirtualne „baczenie” na smartfon. Gdy kierowca i telefon oddalą się o ponad dwa metry od samochodu, zamki są automatycznie ryglowane, a system wysyła odpowiednie potwierdzenie na smartfon kierowcy.
Właściciel może za pomocą Perfectly keyless udostępnić swoje auto innym osobom, np. członkom rodziny lub znajomym. Zamiast przekazywać kluczyk osobiście, rodzice mogą po prostu aplikacją przekazać swoim dzieciom prawo dostępu do rodzinnego samochodu. System generuje kolejny, indywidualny klucz zabezpieczenia i wysyła go przez chmurę do smartfonu. Każdy klucz jest jednorazowy, aby każdy użytkownik mógł spersonalizować ustawienia w samochodzie. System dostępu Perfectless keyless działa również w ramach całej floty pojazdów.
Aby można było korzystać z Perfectly keyless, producenci samochodów muszą w swoich pojazdach zainstalować na stałe czujniki zbliżeniowe i jednostkę sterującą. Czujniki te mierzą odległość smartfonu kierowcy od samochodu. Rejestrują również kierunek zbliżania się kierowcy. Jednostka sterująca zarządza cyfrowym kluczem zabezpieczenia i zapewnia płynną komunikację między smartfonem, chmurą i systemami pojazdu.
Jeśli smartfon z aplikacją zostanie zgubiony, to klucz cyfrowy można dezaktywować online, co uniemożliwi dostęp do pojazdu. Nowy smartfon może być w każdej chwili podłączony do pojazdu i zostaje wygenerowany nowy, unikatowy klucz zabezpieczenia. W okresie przejściowym nadal będzie działał zwykły kluczyk pojazdu.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o