Tor jazdy dla przyszłych kierowców

0
65
Ośrodki doskonalenia techniki jazdy działają w kilku miastach w Polsce. Na zdjęciu tor dla przyszłych kierowców wybudowany w Lublinie. Podobny jest planowany w Tarnowie

W województwie małopolskim nie ma ośrodka doskonalenia techniki jazdy, mogącego prowadzić szkolenia praktyczne, dlatego do powstania takiego obiektu przygotowuje się tarnowski MORD. Koszt przyszłej inwestycji to kilka milionów złotych.
O nowych obowiązkach i obostrzeniach dla młodych kierowców mówi się już od 2015 roku, ostatecznie znowelizowane przepisy wejdą w życie w czerwcu 2018. Każdego nowego posiadacza prawa jazdy będzie czekał 24‑miesięczny okres próbny i przestrzeganie bardziej zaostrzonych zasad – inne prędkości maksymalne niż pozostałych zmotoryzowanych oraz obowiązek używania symbolu „zielonego listka” na przedniej i tylnej szybie. Ponadto młody kierowca między czwartym a ósmym miesiącem od dnia odebrania prawa jazdy będzie musiał przebrnąć przez obowiązkowe kursy doszkalające z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Będą to dwugodzinne zajęcia teoretyczne prowadzone w wojewódzkich ośrodkach szkolenia kierowców z problematyki wypadków drogowych i psychologicznych aspektów kierowania pojazdem oraz godzinne ćwiczenia praktyczne na specjalnym torze w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy. Gdy kierowca nie zaliczy szkoleń, uprawnienia do kierowania zostaną mu cofnięte.
Problem w tym, że w województwie małopolskim nie ma żadnego ośrodka doskonalenia techniki jazdy. Do powstania obiektu ze specjalnym torem wyposażonym m.in. w szarpaki destabilizujące w sposób sztuczny tor jazdy pojazdu przygotowuje się Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie.
– To duże i kosztowne przedsięwzięcie, które może nas kosztować kilka milionów złotych. Chcemy przeznaczyć na ten cel własne fundusze, ale niewykluczone, że wspomożemy się kredytem – przyznaje Jarosław Sady, dyrektor tarnowskiego MORD.
Ośrodek doskonalenia techniki jazdy powstanie na terenie działki zakupionej od miasta tuż przy siedzibie MORD przy ul. Lwowskiej. Najpóźniej w maju ma być gotowe postępowanie przetargowe na dokumentację i projekt techniczny, natomiast z końcem tego roku mogłaby ruszyć budowa obiektu.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o