Ważne dane na przedniej szybie

0
68
head-up-display
REKLAMA

Jego funkcje wzbogaca wyświetlacz przezierny (head‑up display) – urządzenie to wyświetla najważniejsze w danej chwili informacje bezpośrednio w polu widzenia kierowcy, czyli na przedniej szybie.
Dane o aktualnej prędkości oraz tej dozwolonej na danym odcinku drogi czy też wskazania systemu nawigacji pojawiają się wirtualnie w formie graficznej, zawieszone przed samochodem. Kierowca postrzega je, jakby znajdowały się na drodze – ma je więc stale przed oczami. Z technicznego punktu widzenia cyferki czy znaki graficzne są wyświetlane na przedniej szybie samochodu. W ten sposób szyba staje się przezroczystym ekranem, tzw. „Windshield Head‑up‑Display”. Jego szerokość wynosi 217 mm, wysokość natomiast 88 mm, jest to więc największy wyświetlacz head‑up oferowany przez Volkswagena.
Kierowca może regulować położenie (wysokość) wyświetlanych informacji i zmieniać zestaw prezentowanych danych; oprócz prędkości jazdy mogą się na nim pojawiać mijane znaki drogowe czy wskazania systemu nawigacyjnego. Można też wyświetlać ostrzeżenia – np. o przekroczeniu dozwolonej prędkości. Wyświetlacz przezierny touarega może również przekazywać kierowcy informacje o działających w danej chwili systemach asystujących. Na wysokości jego wzroku ukazują się wtedy piktogramy systemu ACC utrzymującego automatycznie prędkość i odpowiednią odległość od poprzedzającego samochodu, systemu rozpoznawania przeszkód na drodze w nocy, utrzymywania wybranego pasa ruchu Lane Assist oraz asystenta zmiany pasa – Side Assist.
Kierowca może przy tym zmieniać jasność wyświetlanych znaków i cyferek oraz kolorystykę. Jasność wyświetlanych informacji jest ponadto dopasowywana automatycznie do światła zewnętrznego.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o