Wypadek, kolizja i…

0
72
wypadek-kolizja

– Kiedy mamy do czynienia ze zdarzeniem drogowym, często zastanawiamy się, czy to kolizja, czy już wypadek drogowy. Warto rozróżniać te pojęcia, ponieważ ma to znaczenie przy sposobie naszego zachowania się na miejscu – mówi Justyna Niebutkowska z Europ Assistance Polska.
Kolizja to zdarzenie drogowe, którego skutkiem są jedynie straty materialne (uszkodzenie pojazdu, płotu, urządzenia drogowego, latarni itp.). Kolizja bywa nazywana też potocznie stłuczką. Z kolei wypadek to już zdarzenie dużo poważniejsze, w wyniku którego osoby poszkodowane są ranne, a w najgorszej sytuacji jego skutkiem jest śmierć jednego z uczestników zdarzenia.
W przypadku kolizji nie trzeba wzywać służb, wystarczy, aby uczestnicy sporządzili stosowne oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Jeżeli nie mogą dojść do porozumienia w kwestii ustalenia winy, kierowca drugiego samochodu nie chce okazać dokumentów tożsamości albo istnieje przypuszczenie, że sprawca kolizji jest pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających – bezwzględnie należy wezwać policję. Trzeba także pamiętać o zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, usunięciu pojazdów, jeżeli stoją w takim miejscu, że mogą zagrażać bezpieczeństwu ruchu lub ruch ten utrudniać.
Zdecydowanie inaczej trzeba postępować w sytuacji wypadku drogowego. Warto pamiętać o kilku podstawowych rzeczach. Oceń stan poszkodowanych – czy są przytomni, ranni. Udziel pomocy poszkodowanym. Pamiętaj, że priorytetem jest zatamowanie krwotoków oraz przywrócenie oddychania i krążenia. Poproś o wsparcie wszystkich w pobliżu. Powiadom służby ratownicze oraz policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112 (europejski numer alarmowy) lub poproś o to świadków wypadku. Zabezpiecz miejsce zdarzenia: włącz światła awaryjne w swoim samochodzie, zaciągnij hamulec ręczny i wyjmij kluczyki ze stacyjki. Upewnij się, czy kierowca drugiego samochodu jest w stanie sam zabezpieczyć swój pojazd. Jeżeli nie, zrób to za niego. Sprawdź, czy samochody nie stwarzają realnego zagrożenia innym uczestnikom ruchu. Ustaw trójkąt ostrzegawczy.
Jak ustawić trójkąt? W terenie niezabudowanym – od 30 do 50 metrów za pojazdem. Jeśli jest noc, warto założyć kamizelkę odblaskową. Na autostradzie trójkąt ostrzegawczy trzeba umieścić w odległości 100 metrów od samochodu. Dobrze jest też założyć kamizelkę odblaskową. W mieście – metr za autem lub wręcz na nim, na wysokości nie większej niż 1 metr
Zbierz informacje dotyczące uczestników wypadku, ich polis ubezpieczeniowych, dokumentów rejestracyjnych itd. Zabezpiecz ślady wypadku przed zniszczeniem i zaczekaj na policję. Nie przestawiaj samochodów.
Po każdym zdarzeniu drogowym należy poinformować ubezpieczyciela sprawcy. Wystarczy zadzwonić na infolinię towarzystwa ubezpieczeniowego i poinformować o zdarzeniu, podając odpowiednie dane, a także krótki opis zdarzenia. Jeżeli w ramach swojej polisy posiadasz pakiet assistance, wystarczy jeden telefon do centrum alarmowego. Koordynator Pomocy ustali rodzaj niezbędnej pomocy, skontaktuje się z odpowiednim usługodawcą i uzgodni szczegóły jego interwencji.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o