Zaostrzone przepisy dla kierowców

0
462
REKLAMA

Już od początku lipca będzie można stracić prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h, także poza obszarem zabudowanym. Nocą będziemy w obszarze zabudowanym mieć ograniczenie prędkości do 50 km/h, zamiast 60 km/h. Zwiększy się zakres ochrony pieszych w rejonie przejść.
Według Ministerstwa Infrastruktury już od 1 lipca zmienią się przepisy, zgodnie ze złożonym projektem nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zmiany spowodują, że także za przekroczenie limitu prędkości o ponad 50 km/h poza terenem zabudowanym nastąpi zatrzymanie prawa jazdy.
Ujednoliceniu ulegnie ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym, uzależnione dotąd od pory dnia i przez cały czas będzie obowiązywać limit prędkości do 50 km/h. Wynika to z analiz, które pokazują, iż różnica prędkości między 50 i 60 km/h ma istotne znaczenie dla długości drogi hamowania pojazdu oraz potencjalnych skutków zdarzeń drogowych. Według badań ponad 95 proc. pieszych ma szanse przeżyć wypadek przy prędkości uderzenia mniejszej niż 30 km/h, zaś szanse te drastycznie spadają, gdy prędkość pojazdu uderzającego jest większa od 50 km/h.
Zmieni się także sytuacja pieszego w rejonie przejść. Teraz przepisy zobowiązują kierowcę zbliżającego się do przejścia dla pieszych do zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Według nowych przepisów kierowca będzie zobowiązany nie tylko do dokładnej obserwacji przejścia, ale i jego okolicy oraz stworzenia możliwości bezpiecznego pokonania jezdni nie tylko dla pieszych, znajdujących się już na przejściu, lecz również dla tych, którzy dopiero zbliżają się i wchodzą na jezdnię.
Wszystkie te zmiany mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o