Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach

0
350
Skamieniałe Miasto
REKLAMA

Rozwój techniki i nowych technologii spowodował, że ludzie czują się władcami całego świata. Zapominając, że natura i jej wytwory są majestatyczne bez dotyku ludzkiej dłoni. Chroniąc je pozostawiamy spuściznę kolejnym pokoleniom. Niech dziś legendy Skamieniałego Miasta będą dla nas wszystkich przestrogą.

Położenie i historia Skamieniałego Miasta
Skamieniałe Miasto znajduje się na prawym brzegu rzeki Biała na Pogórzu Ciężkowickim. Dzięki swojej popularności jest symbolem Ciężkowicko – Rożnowskiego Parku Krajobrazowego oraz najchętniej odwiedzaną atrakcją miasta Ciężkowice. Skąd się wzięła tak ciekawa nazwa rezerwatu? Jak mówią legendy, skały znajdujące się w rezerwacie są domami, które uległy skamienieniu wraz z ich mieszkańcami. Tak skamieniało całe miasto i nic nie wskazuje na to, by kara za występne życie jego mieszkańców była zbyt sroga. Legenda brzmi groźnie, ale samo Skamieniałe Miasto jest przyjazne dla zwiedzających. Rezerwat został oficjalnie powołany do życia w 1974 roku, choć same skały zostały uznane za zabytek dużo wcześniej. Obecnie wokół rezerwatu wyznaczono otulinę o powierzchni ponad 26 hektarów. Tereny chronione ciągną się od dna doliny Białej po sam szczyt wzgórza Skała, który liczy 367 metrów. Niebieski szlak, który prowadzi przez rezerwat wynosi ponad dwa kilometry. Na samo zwiedzanie warto zarezerwować sobie około dwóch, do trzech godzin.

REKLAMA
Skamieniałe Miasto
Ozdobne ogrodzenie na tle skały Grunwald

Jak powstał rezerwat i co w nim znajdziemy?

Już przed wojną mieszkańcy okolicznych miejscowości utworzyli inicjatywę, by niespotykane twory skalne chronić. Skały, które są porozrzucane wśród lasu, powstały z piaskowców i zlepieńców ciężkowickich. Te fantazyjne formy, wyłoniły się wskutek erozji. W skalnym mieście, czyli zespole skał zgrupowanych na niewielkiej powierzchni znajdziemy okazy, które mierzą nawet 14 metrów wysokości. Przybierając przy tym najróżniejsze kształty. Nazwy skał zdecydowanie nawiązują do ich sylwetek, a legendy mają za zadanie tłumaczyć sposób ich powstania.

Warto przyjechać do Rezerwatu, by odetchnąć od zgiełku miasta i smogu. Spacerując wśród drzew, na pewno dostrzeżemy aż trzy zespoły leśne: kontynentalny bór mieszany, podgórską dąbrową acydofilną i jodłowy bór mieszany. Tak dużo odmian drzewostanów leśnych, na tak niewielkiej powierzchni pokazuje zróżnicowanie, jakie możemy tam zaobserwować. Na terenie Skamieniałego Miasta występuje wiele roślin pod ochroną w tym: porosty, bluszcze, paprotki i gnieźnik w wielu odmianach. W rezerwacie nie znajdziemy zwierząt o dużych rozmiarach, bo one przeniosły się w miejsca mniej dostępne dla człowieka. Natomiast świat owadów i ptaków kwitnie w Skamieniałym Mieście, nie zapominając o mrówkach, które mają swoją główną siedzibę w Ratuszu. Urządzając sobie wieczorną przechadzkę napotkamy nietoperze, które są mieszkańcami jaskiń. Nocne zwiedzanie jest możliwe, ponieważ rezerwat jest otwarty przez całą dobę.

Plan Zwiedzania

Do rezerwatu wejdziemy przez główne wejście, które znajduje się przy parkingu. Do zobaczenia jest kilkanaście skał, z najsłynniejszą Czarownicą, która jest wizytówką Skamieniałego Miasta. Zwiedzanie warto rozpocząć właśnie od niej, ponieważ wraz z Ratuszem jest położona po drugiej stronie wiszącej nad drogą kładki. Wracając na parking, jeszcze przed wejściem na niebieski szlak dostrzegamy największą skałę Grunwald. Nazwa została jej nadana w 1910 roku, w pięćsetną rocznicę bitwy. Po to, by upamiętnić siedmiu rycerzy, którzy pochodzili z okolicy Ciężkowic i brali czynny udział w bitwie. Pomysł na nazwę był świetny, bo dzięki niemu wiele osób jeszcze dziś wraca do historii tych dzielnych rycerzy, którzy przyłożyli przed wiekami swoją cegiełkę do budowy Państwa Polskiego. Skała przez miejscowych nazwana piekłem, o tę niebezpieczną historię zapytajcie przewodnika. Kontynuując wędrówkę napotkamy Warownie Górną i Dolną, które jako kamienne baszty bronią wjazdu do miasta. Później mijamy skały: Stary Kamieniołom, Pieczarki, Orzeł, Jajo Żółwia, Pianino i Piekiełko, aż zobaczymy Borsuka. Ciekawą legendę skrywa w sobie Skała Borsuk. Ponoć jest to zamieniony w kamień skąpy rycerz, którego ulubionym zajęciem było gromadzenie skarbów. Zmęczył się ciągle broniąc dostępu do kosztowności i zasnął, zamieniając się w borsuka, śpi do dziś. Jeśli jeszcze nie widzieliście egipskich piramid, to jest okazja podążając dalej niebieskim szlakiem. Jak głosi legenda, piramidy w Skamieniałym Mieście istniały zanim w Egipcie nastała na nie moda. Podążając dalej przechodzimy przez Lisi Wąwóz, zmierzając pod górkę dostrzegamy Skałę Pustelnię. W tym miejscu, nieco na uboczu mieszkał pewien pustelnik. Wiódł pobożne życie i dlatego jako jedyny przeżył, opuszczając miasto zanim skamieniało. To właśnie dzięki niemu znamy całą historię Skamieniałego Miasta. Zmęczeni? Jeśli tak to chwilkę odpocznijcie i ruszamy dalej. Po drodze mijamy Skały Grzybek, Basztę Paderewskiego i Cyganki. Po wyjściu z lasu oczaruje nas piękny widok i Skała z Krzyżem. Nocą ta skała jest podświetlona, więc zobaczycie ją z daleka. To zamieniony w skałę dawny kościół, którego historii nie wypada przytaczać. Skała z Krzyżem zamyka Skamieniałe Miasto, ale nie kończy naszej wycieczki.

Skamieniałe Miasto
www.facebook.com/WemiPresents

Wąwóz Czarownic i Wodospad to punkty kulminacyjne, których nie wolno pominąć, mimo że znajdują się poza samym rezerwatem. Jeśli będziemy wytrwali w swojej wędrówce, to dojdziemy do jednego z najgłębszych na polskim pogórzu Wąwozu Ciężkowickiego. Na samym jego końcu dostrzeżemy malowniczy Wodospad Czarownic, który już od wielu lat tworzy pomnik przyrody. Czyli obiekt stworzony przez przyrodę, który jest wyjątkowy i szczególnie cenny ze względów naukowych, zabytkowych i kulturowych. Warto pozostawić siły i czas, na odwiedziny wodospadu. Wycieczkę możemy zaplanować na własną rękę lub zamówić wcześniej przewodnika. Naprawdę warto poprosić go o oprowadzenie. Będzie to niebywała frajda dla dzieci. Nikt inny nie zna tylu niesamowitych historii i legend opowiadających historię rezerwatu i wszystkich jego mieszkańców. Żeby umówić z nim termin zwiedzania najlepiej wejść na stronę www.skamienialemiasto.pl w zakładkę oferta. Tam opisane są szczegółowe informacje o terminach i możliwościach zwiedzania z Przewodnikiem-Animatorem, który zaproponuje atrakcyjne zwiedzanie dzieciom w wieku 5-12 lat. Planując odwiedzenie Rezerwatu Skamieniałe Miasto, swojego czworonożnego przyjaciela pozostawcie w domu. Może się to na pozór wydawać niedorzeczne, jednak ma swoje rozsądne uzasadnienie. W rezerwacie żyją dzikie zwierzęta, które, by mogły się swobodnie rozmnażać, potrzebują swojego naturalnego środowiska. Szczekanie psów i ich odchody, nie tylko utrudniają zwiedzanie, ale nie są estetycznym widokiem. Dodatkowo mogą przenosić choroby na dzikich mieszkańców rezerwatu, zakłócając ich naturalny rytm życia. Jeśli jesteście żądni ciekawostek i nowości, które wprowadza Skamieniałe Miasto, śledźcie ich profil:

https://www.facebook.com/skamienialemiasto

Jak dojechać do Skamieniałego Miasta?

Wejście do Rezerwatu Skamieniałe Miasto znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 977, na trasie z Tarnowa do Krynicy. Co czyni je lokalizacją niezwykle łatwą do odnalezienia. Samochód osobowy można zostawić na parkingu, opłata wynosi 5 zł. Można również dojechać pociągiem, wysiadając na stacji kolejowej Ciężkowice-Bogoniowice i idąc czarnym szlakiem przez rynek do Skałki z Krzyżem, dalej podążając niebieskim szlakiem. Wejście na teren rezerwatu jest symbolicznie płatne i wynosi 3 zł od osoby dorosłej i 2 zł od dziecka. Jeżeli kasa nie jest czynna, opłatę można uiścić przy wyjściu z rezerwatu. Dbając o wspólne dziedzictwo jakim niewątpliwie jest Skamieniałe Miasto, pamiętajmy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa i czystości. Dzięki staraniom wcześniejszych pokoleń, dziś możemy cieszyć się pięknem Skamieniałego Miasta. Zadbajmy wspólnie, by kolejne pokolenia zastały je w nienaruszonym stanie.

Chcesz zobaczyć więcej ciekawych miejsc?
Wejdź na jeden z poniższych profilów i ciesz się podróżowaniem razem z nami!
https://www.facebook.com/WemiPresents/
https://www.instagram.com/wemipresents/

REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments