Zamek Stara Baśń – miejsce w którym legendy stają się rzeczywistością

0
3908
Stara Baśń
www.facebook.com/WemiPresent
REKLAMA

Średniowieczny zamek był dla ludzi z okolicznych wsi twierdzą nie do zdobycia. Dziś wrota średniowiecznej kultury, prosto z małopolskich ziem, stoją przed nami otworem w Grybowie, w Zamku Stara Baśń.

Według legendy, gród warowny „Stara Baśń” został założony przez Bolka zwanego Gniewnym, który rozbił w tym miejscu wojska praprawnuka Czyngis-chana w trakcie trzeciej ekspansji mongolskiej na Europę. Na podstawie tej legendy wyklarował się pomysł o budowie grodu warownego. Kanwą historyczną obiektu zostały najazdy mongolskie na te ziemie. Pan Krzysztof pracując nad projektem inspirował się częściowo na dawnych rycinach, częściowo na intuicji.

REKLAMA

Marzenia spełniają się w Grybowie

Pan Krzysztof Broński swoją pasję do zgłębiania historii i poczucie, że dokładnie wie, jak się żyło w średniowieczu przeniósł na projekt, który napisał i zbudował niemalże własnoręcznie. Dzięki jego uporowi i pomocy najbliższej rodziny dziś podziwiamy rekonstrukcję XIII wiecznego grodu Stara Baśń w Grybowie. Miejsce, w którym historia otwiera swoje wrota dla wszystkich, którzy chcą usłyszeć szelest jedwabnej sukni i stukot nadjeżdżającego na koniu rycerza. A nawet dla tych, którzy chcą z nimi pobyć, choćby przez jedno popołudnie.

Zamek wraz z murem obronnym zbudowano w większości z kamienia i cegieł. Ciekawostką jest, że większość materiałów pochodzi z rozbiórek historycznych obiektów z Polski i zagranicy. W średniowieczu większość budowli wznoszono z drewna i właśnie z tego powodu nie przetrwały do dziś. Zamek posiada zwodzony most i jest otoczony murami o wysokości czterech metrów. Połączone są w system fortyfikacji z dwiema wieżami. Budowa grodu warownego rozpoczęła się ponad 20 lat temu i trwa do dziś.

Co oferuje zamek Stara Baśń?

Zamek Stara Baśń zaprasza do średniowiecznego świata. Kiedy życie było zupełnie inne, prostsze. Ludzie żyli w większych grupach, ale byli bliżej siebie. Za murami zrekonstruowanego grodu z XIII wieku udanie spędzają czas i dorośli i dzieci. Są wieże strażnicze, a za murami czeka zamkowy dziedziniec. Stara kuźnia jest sercem Starej Baśni. Eksponaty i repliki odwzorowane według tradycji średniowiecznej w Polsce zdobią i zachwycają zwiedzających. Trudno się nudzić w miejscu, którego motto brzmi: „Stara Baśń: inny wymiar wyobraźni, miejsce, w którym echa z pradawnych czasów dźwięczą do dziś.”

Nauka strzelania z łuku, a może tropienie smoczej rodziny, która ma swoje gniazdo w Starej Baśni? Można jeszcze spróbować rzucać dzidą, lub zobaczyć jak wyglądało pasowanie na rycerza i zaślubiny księżniczki. Do uczestnictwa w średniowiecznych zabawach są zapraszani wszyscy zwiedzający. Podczas zwiedzania poznają legendę podziemnego miasta z ukrytym skarbem Czyngis Chana. Dla spragnionych wrażeń czekają takie atrakcje, jak wybijanie denara Bolka Gniewnego, turniej kopistów na koniach i wiele innych.

Stara Baśń zamek
Zabawy na zamku | fot. www.facebook.com/ZamekStaraBaśń

Grybów średniowieczny: rozkwit i tętnienie życiem

Mało kto wie, że w epoce średniowiecza ten region kwitł i tętnił życiem. Grybów leżał na jednym z sześciu handlowych traktów królewskich. Prowadzących od Bałtyku w stronę Rusi i Węgier. Został założony w 1340 roku przez Kazimierza Wielkiego, a jego pierwotna nazwa brzmiała Grynberg, co znaczyło zielona góra. Miasto było zamożne, bogaciło się między innymi na handlu węgierskim winem. Był to powód wielokrotnych grabieży.

Zwiedzanie zamku

Zamek warto odwiedzić na własną rękę po wcześniejszej rezerwacji. Dla chcących przeżyć prawdziwą podróż w czasie, warto wybrać się do zamku podczas zorganizowanych imprez. Zobaczyć rekonstrukcję średniowiecznych bitew, turniejów rycerskich, łuczniczych, pokazów mody i rzemiosła średniowiecznego. Są one organizowane cyklicznie kilka razy w roku.

Zwiedzanie w podstawowym pakiecie trwa dwie godziny. Warto jednak przeznaczyć na nie więcej czasu i skorzystać z możliwości wypieku podpłomyków prosto ze średniowiecznego pieca. Wykonać własnoręcznie ceramiczne naczynia i ugotować zupę w staropolskim kociołku. Koszt zwiedzania wynosi 20 zł od osoby. Pod obiektem parking jest bezpłatny. Zwiedzanie jest możliwe po wcześniejszej rezerwacji pod numerem telefonu: 694 499 488.

Chcesz zobaczyć więcej ciekawych miejsc?
Wejdź na jeden z poniższych profilów i ciesz się podróżowaniem razem z nami!
https://www.facebook.com/WemiPresent/
https://www.instagram.com/wemipresent/

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o