Jak mądrze korzystać ze słońca

0
27
Słońce
REKLAMA

Słoneczna pogoda zachęca do tego, by odsłonić skórę i poddać się odżywczemu wpływowi słońca. Jak mądrze korzystać z jego uroków i nie doprowadzić do poparzenia? Jak przygotować się do słonecznych dni i plażowania?

REKLAMA

Słońce poprawia samopoczucie oraz wygląd skóry. Nie każdy jednak wie, że tylko dzięki niemu jest możliwa synteza witamin z grupy D. Rozsądne korzystanie ze słońca powoduje, że organizm prawidłowo funkcjonuje, a skóra wygląda zdrowo i promiennie. Dodatkowo promienie słoneczne polepszają nastrój i wzmacniają procesy kościotwórcze. Należy jednak pamiętać, że istnieją również niepożądane skutki zbyt długotrwałego przebywania na słońcu. Intensywne oraz częste opalanie doprowadza do wysuszania się naskórka, a następnie do zaburzeń mechanizmów regulacyjnych komórek. Skóra staje się odwodniona, przesuszona i zaczyna się łuszczyć, co w konsekwencji doprowadza do przyspieszenia procesów starzenia.

Jak wybrać krem z filtrem UV?

Ważne, by stosować ochronę przeciwsłoneczną. Należy pamiętać o tym szczególnie w okresie wiosennym oraz letnim – gdy chętniej odsłaniamy ramiona, a promienie słoneczne są coraz silniejsze. Kremy z filtrami powinny być stosowane przez wszystkich – bez względu na to, czy mają jasną czy ciemną karnację. Wybierając kosmetyki ochronne, należy przede wszystkim uwzględnić to, jak skóra reaguje na słońce. Jeśli nie robi się czerwona, opala się szybko i na brązowo – wystarczy zainwestować w krem z filtrem 15-20. Jeśli natomiast skóra jest wrażliwa, szybko reaguje na słońce czerwonym odczynem i trudno się opala – najlepiej stosować krem o wysokim filtrze np. SPF 50 +.

Jaka jest różnica między filtrami UVA a UVB?

Zarówno promienie UVA, jak i UVB są szkodliwe dla skóry. Ich działanie jest jednak różne. Promienie UVB są odpowiedzialne za opaleniznę oraz mogą uszkadzać nasz naskórek powodując oparzenia. Pomimo tego, że przenikają tylko częściowo w głąb skóry, mogą powodować uszkodzenie DNA. Promienie UVA, również odpowiedzialne są za opaleniznę. Przenikają natomiast głębiej, aż do warstw skóry właściwej, niszcząc kolagen, przyspieszając procesy starzenia oraz pojawianie się nowych przebarwień. Promienie UVA osłabiają również system odpornościowy organizmu i są odpowiedzialne za powstawanie nowotworów skóry.

Fototoksyczne reakcje skórne

Promienie słoneczne mogą wywoływać na skórze reakcje fototoksyczne Najczęściej zauważamy je u osób, które wykazują nadwrażliwość na światło słoneczne. Reakcje fototoksyczne spowodowane są substancjami zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz pochodnymi. Przykładowo, osoby przyjmujące niektóre leki (np. antybiotyki czy preparaty obniżające ciśnienie) lub też używające pewnych kosmetyków (np. perfum, antyperspirantów czy kremów zawierających kwasy AHA), mogą liczyć się z wystąpieniem odczynów fototoksycznych. Zmiany skórne powstałe w wyniku odczynu fototoksycznego mogą mieć charakter wielopostaciowych, grudkowych, rumieniowych wykwitów na skórze. Mogą to być również przebarwienia lub stany zapalne. Najczęściej odczyn ogranicza się do miejsca zetknięcia się skóry z czynnikiem fototoksycznym, np. określonym składnikiem kosmetyków lub też roślin (jeśli jesteśmy na nie uczuleni) – wtedy mamy do czynienia z tzw. wypryskiem kontaktowym. Odczyn fitotoksyczny niekoniecznie występuje od razu po opalaniu. Najczęściej pojawia się po kilku godzinach lub nawet po kilku dniach od kąpieli słonecznych. Przyjmując lekarstwa należy dokładnie zapoznać się z załączoną ulotką dotyczącą działań ubocznych.

Ochrona dla dzieci – dlaczego jest tak ważna?

Gdy czas na słońcu spędzamy wspólnie z dziećmi, bez względu na to, czy wybieramy się na plażę lub spacer po parku, należy posmarować dziecko kremem z najwyższym filtrem. Oparzenia słoneczne u dzieci do 15 roku życia zwiększają ryzyko zachorowania na czerniaki aż 5-krotnie. Cienka, delikatna skóra dziecka, z silnie zaznaczoną siecią naczyń krwionośnych znajdujących się tuż pod cienkim naskórkiem, jest szczególnie narażona na negatywny wpływ promieni ultrafioletowych oraz przegrzewanie skóry, wywołujące rumień, przekrwienie, a w efekcie nasilony stan zapalny i zmiany w komórkach barwnikowych skóry.

Dlaczego warto badać znamiona?

Istotnym elementem profilaktyki w przypadku czerniaka, zarówno u dzieci, jak i dorosłych, jest dokładne oglądanie znamion. Osoby dorosłe powinny badać skórę raz na rok. Jeżeli należymy do grupy o zwiększonym ryzyku rozwoju czerniaka (obciążenia genetyczne, duża liczba znamion), znamiona powinny być oglądane częściej, raz na 3-4 miesiące.
Często samokontrola jest niewystarczająca. Aby uzyskać pewność, że pieprzyki i znamiona nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, powinniśmy systematycznie odwiedzać dermatologa.
Za pomocą małego urządzenia – dermatoskopu, lekarz oceni stan naszych znamion. Badanie jest nieinwazyjne, może być powtarzane wielokrotnie oraz wykonywane u wszystkich pacjentów bez względu na wiek.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o