Jak ważna jest rehabilitacja okołoporodowa?

0
105
REKLAMA

Jeżeli rzeczywiście pragniemy zaspokoić wszelkie potrzeby pacjentek, praktykowanie nowoczesnej rehabilitacji ginekologiczno- położniczej wydaje się nieodzowne. Chcąc skutecznie pomóc paniom dojść do pełnej sprawności fizycznej po porodzie, poza specjalnymi ćwiczeniami sprawdzają się również piłki, chusty i masaż, w tym akupresura. Ponadto rolą rehabilitantki jest także pomoc mamom w opiece nad nowonarodzonym dzieckiem poprzez wsparcie nie tylko fizyczne, ale także psychiczne.
Przy przekazywaniu wiedzy, jak prawidłowo pielęgnować dziecko: nosić, przewijać, myć i karmić na początek do demonstracji poszczególnych czynności można wykorzystać fantom noworodka. Po osiągnięciu pewnej sprawności mamy same przejmują część opieki nad dzieckiem. Ponadto rehabilitantka przy wykorzystaniu nowoczesnych technik łagodzenia bólu wspiera pacjentki podczas porodu. W pracy osób świadczących pomoc mamom w tej szczególnej chwili bardzo przydatna jest także psychoprofilaktyka. Ponadto zainteresowane panie praktykować mogą taniec do rytmicznej muzyki, co świetnie przygotowuje szyjkę macicy do drugiej fazy porodu. Bardzo ważne jest także, by mamy mogły nauczyć się właściwie masować swoje dziecko. Może to uspokajać i wyciszać niemowlę, podnosić świadomość jego własnego ciała i wzmocnić odporność organizmu, stymuluje też układ hormonalny.
Dla mamy nie bez znaczenie jest poprawa więzi z dzieckiem i pomoc w zrozumieniu, co ono komunikuje i jakie potrzeby próbuje przekazać. Przydatna i bardzo praktyczna jest także umiejętność noszenia dziecka w chuście. Wspomaga ona rozwój zmysłu równowagi i poprawia zdolności psychomotoryczne malucha. Spięte kobiety mogą rozluźnić swoje ciało i umysł przy muzyce relaksacyjnej, towarzyszącej metodzie relaksacji wg Schultza.

REKLAMA

rehabilitantka porodowa Centrum Zdrowia Tuchów,
Paulina Witek

REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments