Na ten temat podczas IV Konferencji Naukowej „Człowiek w zdrowiu i w chorobie” w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej mówiła Beata Januś, lekarz radiolog z Centrum Zdrowia Tuchów.
Z danych prezentowanych podczas konferencji wynika, że realizacja profilaktycznego programu dotyczącego raka piersi na pierwszym w subregionie mammografie cyfrowym nabiera tempa. W dwóch pierwszych dekadach września na wykonanie badań zdecydowało się ponad 200 pań, głównie z południowej części powiatu tarnowskiego. Ale było wśród nich także sporo mieszkanek Tarnowa. Jak się okazuje, pacjentkom zależy coraz częściej na precyzji i jakości diagnozy, które zapewnia amerykański sprzęt najnowszej generacji.
Tymczasem sporo zadań z przeszłości czeka na odrobienie. Zgłaszalność kobiet na przysługujące im badania mammograficzne w Małopolsce należy bowiem do najniższych w kraju. Wskaźnik ten wynosi tutaj 36%, podczas gdy średnia w kraju to 43%, a poziom rekomendowany przez ekspertów Unii Europejskiej powinien przekroczyć 75%. Wzorem pozostaje Szwecja, gdzie pomimo że kobiety dopłacają do mammografii screaningowej, ponad 80% pań korzysta z badań. W krajach skandynawskich i na zachodzie Europy pacjentki coraz częściej wychodzą z założenia, że dbałość o siebie kosztuje. Płacą przecież także, kiedy idą do kosmetyczki czy fryzjera.
Z powodu zmian społecznych rośnie liczba kobiet znajdujących się w grupie zagrożenia. Należą do niej panie, które zdecydowały się na urodzenie dziecka po 35. roku życia, ale też kobiety bezdzietne oraz borykające się z otyłością. Praktyka pokazuje, że kobiety pełnią coraz więcej ról, są ambitne, zaradne, zajmują się dziećmi, mężami, rodzicami, realizują pasje, pracują zawodowo i społecznie. Jednak często zapominają o swoim zdrowiu. Warto podkreślić, że we wrześniu sytuację w Tuchowie poprawiła większa dostępność badań po południu, a także włączenie się samorządów gminnych w promocję programu.
Na temat diagnostyki prenatalnej, polegającej na rozpoznawaniu wad i ciężkich chorób płodu w czasie ciąży mówił podczas sesji dr n. med. ginekolog i położnik Artur Czekański. Centrum Zdrowia Tuchów jako jedyna placówka w subregionie tarnowskim wykonuje takie badania w ramach programu NFZ. Są one przeprowadzane według standardów Fundacji Medycyny Płodowej z Londynu (Fetal Medicine Foundation) na sprzęcie posiadającym certyfikat tej fundacji. Oznacza to, że pacjentki w Tuchowie poddawane są dokładnie takiej samej procedurze, jak mieszkanki stolicy Zjednoczonego Królestwa. Aby pacjentka mogła bezpłatnie skorzystać z programu, konieczne jest skierowanie wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę. Wśród czynników uzasadniających udział w badaniach są m. in.: wiek powyżej 35 lat oraz stwierdzenie w czasie ciąży nieprawidłowego wyniku USG lub badań biochemicznych wskazujących na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej bądź wady płodu. Badania są też zalecane dla pań, u których w poprzedniej ciąży występowały takie aberracje.
Systemowe przekształcenia w służbie zdrowia podczas konferencji omówił prezes Centrum Zdrowia Tuchów, Tomasz Olszówka. Analizował studium przypadku, oparte na przekształceniach spółki prowadzącej jedyny w powiecie tarnowskim szpital rodzinny. Zdaniem prezesa blisko czterokrotny wzrost przychodów spółki w ciągu ostatnich lat wynika z ciągłego poszerzania oferty realizowanych świadczeń medycznych o kolejne specjalności oraz ze wzrostu kompetencji personelu.
Centrum Zdrowia Tuchów zatrudnia już blisko 40 absolwentów PWSZ. Oznacza to, że niespełna 10% pracowników stanowią osoby, które zdobywały lub uzupełniały kwalifikacje w murach największej tarnowskiej uczelni. Była to już kolejna sesja naukowa, podczas której swoje wystąpienia przedstawili pracownicy spółki medycznej z Tuchowa. Jej personel medyczny zabezpieczył też realizację serii badań diagnostycznych oraz zabiegów rehabilitacyjnych towarzyszących spotkaniu naukowców. Dzięki temu Centrum Zdrowia Tuchów uzyskało tytuł partnera medycznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.
W trosce o profilaktykę
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA