W trosce o profilaktykę

0
75
REKLAMA

Na ten temat podczas IV Konferencji Naukowej „Człowiek w zdrowiu i w chorobie” w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej mówiła Beata Januś, lekarz radiolog z Centrum Zdrowia Tuchów.
Z danych prezentowanych podczas konferencji wynika, że realizacja profilaktycznego programu dotyczącego raka piersi na pierwszym w subregionie mammografie cyfrowym nabiera tempa. W dwóch pierwszych dekadach września na wykonanie badań zdecydowało się ponad 200 pań, głównie z południowej części powiatu tarnowskiego. Ale było wśród nich także sporo mieszkanek Tarnowa. Jak się okazuje, pacjentkom zależy coraz częściej na precyzji i jakości diagnozy, które zapewnia amerykański sprzęt najnowszej generacji.
Tymczasem sporo zadań z przeszłości czeka na odrobienie. Zgłaszalność kobiet na przysługujące im badania mammograficzne w Małopolsce należy bowiem do najniższych w kraju. Wskaźnik ten wynosi tutaj 36%, podczas gdy średnia w kraju to 43%, a poziom rekomendowany przez ekspertów Unii Europejskiej powinien przekroczyć 75%. Wzorem pozostaje Szwecja, gdzie pomimo że kobiety dopłacają do mammografii screaningowej, ponad 80% pań korzysta z badań. W krajach skandynawskich i na zachodzie Europy pacjentki coraz częściej wychodzą z założenia, że dbałość o siebie kosztuje. Płacą przecież także, kiedy idą do kosmetyczki czy fryzjera.
Z powodu zmian społecznych rośnie liczba kobiet znajdujących się w grupie zagrożenia. Należą do niej panie, które zdecydowały się na urodzenie dziecka po 35. roku życia, ale też kobiety bezdzietne oraz borykające się z otyłością. Praktyka pokazuje, że kobiety pełnią coraz więcej ról, są ambitne, zaradne, zajmują się dziećmi, mężami, rodzicami, realizują pasje, pracują zawodowo i społecznie. Jednak często zapominają o swoim zdrowiu. Warto podkreślić, że we wrześniu sytuację w Tuchowie poprawiła większa dostępność badań po południu, a także włączenie się samorządów gminnych w promocję programu.
Na temat diagnostyki prenatalnej, polegającej na rozpoznawaniu wad i ciężkich chorób płodu w czasie ciąży mówił podczas sesji dr n. med. ginekolog i położnik Artur Czekański. Centrum Zdrowia Tuchów jako jedyna placówka w subregionie tarnowskim wykonuje takie badania w ramach programu NFZ. Są one przeprowadzane według standardów Fundacji Medycyny Płodowej z Londynu (Fetal Medicine Foundation) na sprzęcie posiadającym certyfikat tej fundacji. Oznacza to, że pacjentki w Tuchowie poddawane są dokładnie takiej samej procedurze, jak mieszkanki stolicy Zjednoczonego Królestwa. Aby pacjentka mogła bezpłatnie skorzystać z programu, konieczne jest skierowanie wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę. Wśród czynników uzasadniających udział w badaniach są m. in.: wiek powyżej 35 lat oraz stwierdzenie w czasie ciąży nieprawidłowego wyniku USG lub badań biochemicznych wskazujących na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej bądź wady płodu. Badania są też zalecane dla pań, u których w poprzedniej ciąży występowały takie aberracje.
Systemowe przekształcenia w służbie zdrowia podczas konferencji omówił prezes Centrum Zdrowia Tuchów, Tomasz Olszówka. Analizował studium przypadku, oparte na przekształceniach spółki prowadzącej jedyny w powiecie tarnowskim szpital rodzinny. Zdaniem prezesa blisko czterokrotny wzrost przychodów spółki w ciągu ostatnich lat wynika z ciągłego poszerzania oferty realizowanych świadczeń medycznych o kolejne specjalności oraz ze wzrostu kompetencji personelu.
Centrum Zdrowia Tuchów zatrudnia już blisko 40 absolwentów PWSZ. Oznacza to, że niespełna 10% pracowników stanowią osoby, które zdobywały lub uzupełniały kwalifikacje w murach największej tarnowskiej uczelni. Była to już kolejna sesja naukowa, podczas której swoje wystąpienia przedstawili pracownicy spółki medycznej z Tuchowa. Jej personel medyczny zabezpieczył też realizację serii badań diagnostycznych oraz zabiegów rehabilitacyjnych towarzyszących spotkaniu naukowców. Dzięki temu Centrum Zdrowia Tuchów uzyskało tytuł partnera medycznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments