Strona główna Tagi Ryby

Tag: ryby

Te, które rzucamy na patelnię

0
Dla większości ludzi kontakt z rybami oznacza wybieranie ości z ich tuszek na talerzu. Czasem – zarzucenie wędki. Ludzkie zainteresowanie dla ryb koncentruje się...

Czy covid zaszkodzi karpiowi?

0
W połowie grudnia powinna rozpocząć się sprzedaż karpia, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie wigilijnej wieczerzy. Zygmunt Głowacki, szef Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska, ma...

Ryby też się stresują

0
Jak się okazuje, królewskim karpiom z wierzchosławickich stawów śródleśnych zagrażają nie tylko długotrwałe susze, rybożerne kormorany czarne, czy kłusownicy. Damian Kosierb, kierownik Gospodarstwa Rybackiego...

Nie wszystkie ryby przeżyły lato

0
Ostatnie lata, suche i gorące, coraz częściej przynoszą straty w rybnych stawach hodowlanych w Lasach Wierzchosławickich. Po tym lecie wyschły niektóre potoki i strumyki zasilające wodne zasoby hodowli, a z powodu niskiego stanu wielki staw Wróblik zaczyna zarastać. Czasem można zaobserwować, jak woda na niektórych stawach sięga ledwie stóp stojących tam dzikich ptaków. Największym jednak zmartwieniem jest coraz trudniejszy los ryb.

Tony martwych ryb w potoku Niedźwiedź

0
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska bada sprawę zatrucia potoku Niedźwiedź, na jej brzegach mieszkańcy odkryli mnóstwo martwych ryb. I mimo, że nie są na razie znane wyniki badań, jakie wykonuje inspektorat, Prokuratura Rejonowa w Brzesku umorzyła postępowanie tłumacząc, iż śnięte ryby ujawniono tylko w jednym miejscu.

Karpia żywot poświąteczny

0
Zawsze, kiedy zbliżają się święta, odżywa problem: „Karp a sprawa polska”, ponieważ ryba ta stanowi jedną z tradycyjnych potraw wigilijnych. Potem, zgodnie z zasadą, że ryby głosu nie mają, prawie wszyscy zapominamy o sprawie aż do kolejnych świąt. Tymczasem warto się przyglądnąć, jak wygląda życie karpi już po świętach, jeśli w tym czasie cudownie ocalały.

Smaczny karp to karp… z tlenem

0
Można się spodziewać, że w przyszłych latach coraz trudniej będzie kupić żywego karpia z wody. Na skutek akcji prowadzonych przez organizacje zajmujące się prawami zwierząt niektóre duże sieci handlowe już w tym roku zrezygnowały z takiej oferty. W zamian proponują odpowiednio przygotowane filety i patroszone tusze.

Kto zatruł Uszwicę?

0
Brzeska prokuratura, policja i pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Tarnowie badają przyczyny zatrucia Uszwicy, w wyniku którego w rzece doszło do masowego śnięcia ryb. WIOŚ sprawdził wszystkie oczyszczalnie ścieków w terenie, w żadnej nie wykryto nieprawidłowości, które mogłyby spowodować ekologiczną katastrofę. Działacze brzeskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego nie ukrywają przerażenia, odnowa wód Uszwicy i stanu jej zarybienia będą trwały około ośmiu lat.

Dlaczego z Białej znikają ryby?

0
Pan Stefan w drodze na mostek rwie jakieś ziele i ściska w garści. Z mostku wrzuca je do Białej, po czym przechyla się lekko przez barierkę i uważnie obserwuje wodę. – Nic z tego – mówi zrezygnowany. – Kiedyś przygotowałem specjalną paszę z ziarna i tartej bułki, też ją wrzuciłem do wody. Ale żeby choć jedna rybka się poderwała. Skądże. Jeszcze kilka lat temu przynosił stąd kilkudziesięciocentymetrowe ryby.

Jemy za mało ryb…

Jeść ryby czy nie jeść – oto jest pytanie. Sprzeczne informacje docierające z różnych źródeł raz przekonują, że powinniśmy je spożywać regularnie, innym razem straszą metalami ciężkimi. Jak poradzić sobie w gąszczu sprzecznych informacji?

Region tarnowski rajem dla wędkarzy

0
Dla jednych siedzenie z wędką nad wodą to dziwactwo, dla innych znakomity relaks, jeszcze dla innych poważny sport. A ponieważ akweny w regionie tarnowskim przez wielu fachowców uznawane są za świetne miejsca do połowów, więc nic dziwnego, iż w okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego zarejestrowanych jest blisko sześć tysięcy członków, a do tego doliczyć trzeba jeszcze co najmniej klika setek „wędkarskich turystów”, którzy przyjeżdżają po „taaaką rybę” nawet z odległych województw.

Jesiotry zadomowiły się w Trzydniakach

0
W tarnowskim okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego już przymierzają się do wiosennego zarybiania, co nastąpić ma na początku kwietnia. W pierwszej kolejności do stawów pożwirowych trafi ok. pięciu ton karpia.

Idziemy na ryby?

0
Tarnowscy wędkarze rozpoczynają kolejny sezon. Ilu ich jest i kogo udaje im się złapać na haczyk? - Trzydzieści-czterdzieści lat temu wędkarstwo miało swój złoty okres, w naszym okręgu można się było doliczyć około 12 tysięcy członków.

Karp traktowany po ludzku?

0
Wciąż bardzo wielu rodaków nie wyobraża sobie kolacji wigilijnej bez potrawy z karpia. Wizja ości stających w gardle nie jest im straszna i co roku ustawiają się w kolejkach po tę rybę, sprzedawaną także na targowiskach i ulicach.

Po taaaka rybe z… przewodnikiem

0
Rzeki i stawy w regionie tarnowskim cieszą się zasłużoną popularnością wśród wędkarzy. Zarybione tarnowskie łowiska chętnie odwiedzają moczykije z ościennych regionów Polski, zdecydowanie rzadziej cudzoziemcy. Nieliczni wędkarze z obcym paszportem chętnie korzystają z usług... przewodnika wędkarskiego.

W pogoni za rybą

0
Wędkarski światek dzieli się umownie na tych ceniących sobie bardziej wygodę, gotowych godzinami zasiadać i czekać, aż ryba łaskawie połknie przynętę i tych bardziej niecierpliwych, poszukujących mocniejszych wrażeń. Ci pierwsi łowią stacjonarnie, a drudzy pokonują kilometry, uganiając się za rybami.

Strażnicy przypilnują wędkarzy

0
Przy kole Polskiego Związku Wędkarskiego w Zakliczynie została powołana do życia Społeczna Straż Rybacka. Zespoły będą kontrolować wędkarzy na brzegach Dunajca i stawów w Roztoce i Olszynach. Działalność strażników ma przyczynić się do poprawy czystości nad wodą i zmniejszenia kłusownictwa.

Rybna przeprowadzka

0
Nie wystarczy raz zarybić staw, a potem tylko czekać, aż ryba sama urośnie na tyle, żeby ją odłowić. W wierzchosławickim Gospodarstwie Rybackim Lasów Państwowych jest inny porządek rzeczy. Rok w rok trwają w tutejszej hodowli skomplikowane rytuały. Końcem października byliśmy świadkami jednego z nich: przeprowadzki 8 ton ryb z jednego stawu do drugiego, tak zwanego zimochowu. Operacja trwała kilka godzin. Niektóre ryby nie są w stanie przeżyć zmiany, ale w tej koniecznej sytuacji straty są nieuniknione.

Przyducha zabiera najlepsze ryby

0
Pracownicy gospodarstwa rybackiego, należącego do Nadleśnictwa Lasów Państwowych w Dąbrowie Tarnowskiej wyglądają deszczu podobnie jak rolnicy i sadownicy. Chociaż jak się wydaje, największe niebezpieczeństwo minęło, straty w gospodarstwie będą nieuniknione. Susza, która dotknęła stawy hodowlane w Lasach Wierzchosławickich, spowodowała, że ryby znalazły się w poważnym zagrożeniu. Mogą też nie być tak dorodne, jak w poprzednich latach.  

Atrakcje dla wędkarzy

W Trzydniakach w gminie Wierzchosławice tarnowski oddział Polskiego Związku Wędkarskiego oddał do dyspozycji wędkarzy dwa nowe stawy o powierzchni około 10 hektarów. Na pierwszym można łowić ryby na obecnych zasadach, czyli można zabierać wymiarowe sztuki, natomiast na drugim obowiązuje coraz bardziej popularna w wielu krajach europejskich zasada „złów i wypuść”.
REKLAMA