16‑latka na piątkę

0
74
16-letnia Aleksandra Kałucka zajęła piąte miejsce w piątej edycji tegorocznego Pucharu Świata we wspinaczce sportowej na czas w Chamonix

W tegorocznej edycji Pucharu Świata we wspinacze sportowej na czas nie wiedzie się reprezentantom tarnowskich klubów, którzy w dotychczasowych odsłonach zawodów nie stawali na podium, choć w ostatnich latach zdobywali nawet medale w klasyfikacji generalnej pucharowych zmagań. Przełamania nie było także w minionym tygodniu podczas zawodów we Francji u podnóża Mont Blanc, ale cieszyć mogą sukcesy młodych tarnowskich wspinaczy, którzy rywalizują z seniorami.
Na 15‑metrowej ścianie w Chamonix bardzo dobrze zaprezentowała się Aleksandra Kałucka z uczelnianego klubu tarnowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Ma zaledwie 16 lat i startuje jeszcze w zawodach juniorskich, ale mimo tego również w rywalizacji z seniorami potwierdza swój talent. Kałucka uplasowała się bowiem ostatecznie na 5. miejscu, a w finałowej części zawodów odpadła dopiero po rywalizacji z późniejszą zwyciężczynią całych zmagań.
To kolejny sukces młodej zawodniczki z Tarnowa, która przed rokiem została mistrzynią świata juniorek. Jako jedyna spośród polskich wspinaczy zakwalifikowała się także do Igrzysk Olimpijskich Młodzieży, które w październiku tego roku odbędą w argentyńskim Buenos Aires.
Podczas zawodów we Francji równą formę potwierdziła Anna Brożek z klubu PWSZ Tarnów, która w tym sezonie regularnie dostaje się do finałowej części zmagań, a nieraz też ociera się o podium. Tym razem zajęła 7. miejsce. Natalia Kałucka wśród kobiet uplasowała się ostatecznie na 20. pozycji.
W rywalizacji mężczyzn klub tarnowskiej PWSZ reprezentował Marcin Dzieński. Mistrz świata i zdobywca Pucharu Świata w tym sezonie jest daleko od podium, ale na ścianie w Chamonix prezentował się lepiej niż dotychczas i dotarł do finału. W biegu 1/8 zaliczył jednak falstart, po którym ostatecznie zakończył zawody na 8. miejscu.